Akü Nasıl Değiştirilir?


Akü

Bildiğiniz üzere otomobillerimizde sadece yakıtla çalışan motor aksamı ve yan parçaları dışında elektronik bir dizayn da mevcuttur. İşte bu elektrik dizaynında akünün yeri büyüktür. Akü, teknik olarak elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaz, araçlarda bulunan elektrik enerjisi kaynağı olarak tanımlanmış bir araçtır. Aküyü çok daha işlevsel ve uzun ömürlü bir pil olarak da düşünebiliriz aslında.

Akü, öncelikle aracın çalışma sırasında ihtiyaç duyduğu ve araç içinde elektrikle çalışan bir çok aksamın da ihtiyaç duyduğu elektriğin depolandığı bir sistemdir. Bu sistem kendi kendini yenileme özelliğine sahip olsa da zamanla bu işlevini yerine getiremez hale gelir. İşte bu, akünün değişme zamanının geldiğini gösteren zamandır. Bu durumda yapacağımız şey eski aküyü çıkarıp yerine yenisini takmaktır.

Akü değiştirme işlemi zor bir iş değildir aslında. Öncelikle akünün yerini bulmakla işe başlarız. Genellikle bir çok araçta akü motor kapağının altında motora yakın bir yerdedir ama bazı modellerde akünün bagaja ya da sağ yolcu koltuğunun altına koyulduğunu da unutmamak gerekir.

Akünün yerini tespit ettikten sonra öncelikle akü başlarında oksitlenme yani pas varsa bunu temizleyerek işe başlıyoruz. Bunun için pas sökücü solüsyonlardan faydalanabileceğimiz gibi bir limon da işimizi görmemize yardım edebilir. Bu akü başlarının kolay açılabilmesi için gerekli bir işlemdir. Daha sonra lokma diye bilinen anahtarı (10 numaralı lokma) elimize alıyoruz ve eksi kutup başını söküyoruz. Ardından artı kutup başını da gevşeterek çıkarıyoruz. Tabiki akü hemen çıkmayacak; çünkü aküyü araca sabitlemeye yarayan bir bağlantı ayağı vardır. Şimdi ise 13 numaralı lokma anahtarı yardımıyla kutup başlarını söktüğümüz aküyü bağlantı ayağından kurtarıyoruz. Artık eski akümüzü yerinden çıkarıp alabiliriz.

Sıra yeni aküyü bağlamaya geldi. Eski aküyü çıkardığımız yere yenisini oturtuyoruz ve önce emniyet ayağını sıkıştırarak aküyü yerine sabitliyoruz. Bu sefer çıkarırken yaptığımız işlemlerin tersini yapıyoruz. Yani önce artı kutup başını, sonra da eksi kutup başını bağlıyoruz. Varsa kutup başı koruma kapakları onları da yerine taktıktan sonra işimiz bitiyor. Aracımızın başına geçip marşa basıyoruz ve akünün doğru bir şekilde değiştirildiğini aracın çalıştığını gördüğümüzde anlıyoruz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir