Antifriz Nedir? Nasıl Kullanılır?


Antifriz
Antifriz

İçten yanmalı motorlar çalışmak için akaryakıt kullanırlar bu yakıtlar motor içinde ateşlenerek kullanılır. Ateşlemeden dolayı  motor bloğu belli bir süre sonra ısınmaya başlar. Bu nedenle motor içinde motoru soğutmak için kanallar vasıtası ile su dolaşmaktadır. Bu su motorun aşırı ısınmasını engellemektedir. Bu su radyatörden geçer Radyatörde soğuyan su tekrar motora gider. Bu sistem yaz kış bu şekilde çalışmaktadır. Ancak kış aylarında hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde her su gibi motor içindeki su da donabilir. Motor içindeki su donduğunda motora zarar verebilir. Bu nedenle motor su soğutma sistemine donmayı engelleyecek kimyasallar eklenir. Bu kimyasal Antifriz’dir.

Antifriz Nasıl Kullanılır?

Motor kaputunu altında her motorun yedek su deposu ve radyatörü olur. Yedek su deposunun ve radyatörün kapağını açın. Radyatör altında su tahliye kapağı bulunuyor. Bu kapağı da açarak radyatörün içindeki suyun tamamen boşalmasını sağlayın. Radyatörün üst kapağından Antifriz ve suyu ekleyebilirsiniz.

Motora koyacağınız Antifriz miktarı bulunduğunuz bölgeye göre değişebilir. Bizim ülkemizde maksimum yüzde elli oranında kullanılır. Eğer motor suyundan çok daha fazla Antifriz koyarsanız Motorun hararet yapmasına sebep olursunuz. Motor suyunda ne kadar Antifriz olduğunu bomometre adlı ölçüm aleti ile ölçebiliyorsunuz. Bu ölçüm sonucunda ne kadar ekleyeceğinizi görebilirsiniz. Böyle bir cihazınız yoksa yukarıda anlattığımız gibi motor suyunu tamamen boşaltarak Antifriz ve su karışımını doldurabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir