Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalı?


Arabalarda lastik basıncının doğru şekilde ayarlanması hem güvenli bir sürüş hem de yakıt tasarrufu için son derece önemli ve es geçilmemesi gereken konuların başında yer alır. Maalesef ülkemizdeki en kötü yaygın inanışlardan biri de bu alandadır ki; herkes ustanın söylediği lastik basıncını kendine baz alır ve kutsal bir gerçek olarak sürekli bu değeri uygulamaya çalışır. Oysa işin gerçek geometrisi yakından baktığımızda bir hayli farklı olabilir.

Araba Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

Binek veya arazi aracı fark etmeksizin tüm araçların lastik basıncı kendi kitapçığında yazan değer kadar olmalıdır. Şayet aracınızı ikinci el olarak satın aldıysanız ve aracın kitapçığına ulaşamıyorsanız kapı içlerindeki etiketleri veya depo içerisinde yer alan etiketleri kontrol edebilirsiniz. Her aracın aerodinamik yapısı ağırlığı ve şasesi nasıl farklıysa lastik basıncı da farklı olabilir. Bu nedenle ustaların söylediği gibi kafadan 32 psi değeri yerine kitapçığınızı açın ve mutlaka burada yer alan lastik basıncı değerinde hava basın.

Şayet aracınızın kitapçığı Türkçe ise ve kitapçık içerisinde hava değeri verilmişse bu ülkemiz şartları göz önünde bulundurularak verilmiş olan bir değerdir. Yani, ustaların “Öyle yazmışlar da Türkiye’de öyle yol mu var?” söylemine kesinlikle kulak asmayın.

Arabanın Lastik Basıncı Ne Zaman Kontrol Edilmelidir?

Aracın lastiklerinin ısınmış olması demek daima yanıltıcı bir değerle karşılaşmanız anlamına gelir. Bu nedenle aracınızın lastik basıncını kontrol ederken daima aracınızın lastiğinin soğuk olmasına özen gösterin. Aracınıza bindikten sonra ortalama 10 KM sonra aracınızın lastikleri ısınmaya başlar. Tabii kış ve yaz aylarında bu değerler farklılık gösterecektir.

Araç Lastik Değeri Bar olarak Verilmişse Ne Yapılabilir?

Bazı araçlarda lastik hava basıncı psi değeri yerine bar cinsinden verilebiliyor. Böyle durumlarda kolayca Bar değerini psi’a çevirebilirsiniz. Bir bar 14.50 psi değerine denktir. Bu denklemden yola çıkarak aracınız için uygun lastik basıncı değeri bar şeklinde verilmiş olsa dahi kolaylıkla hesaplama yapabilirsiniz.

Arabanın Lastik Basıncı Fazla Olursa Ne Olur?

Fazla lastik basıncı aracınızın asfalta tutunmasını güçleştirecektir. Bu durumda hem aracınızla daha zor manevra yapabileceksiniz hem de aracınızın fren sisteminin etkisini ciddi şekilde azaltacaksınız. Balon gibi lastiklerin üzerinde yol alan araçlarda frenaj etkisi çok daha düşük olur. Bu nedenle elinizden geldiğince tam basınç ayarını tutturmaya özen gösterin.

Arabanın Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

Arabanızın lastik basıncının olması gerekenden daha düşük olması durumunda sürtünme artacak buna bağlı olarak manevra kabiliyetiniz düşecek ve yakıt sarfiyatınız artacaktır. Lastiklerinizin basıncının ne olması gereken değerlerin üzerinde ne de olması gereken değerlerin altında olması gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.