Araba Nasıl Parlatılır?


araba parlatma
araba parlatma

Otomobil alan her kişi otomobilinin, aldığı gibi yeni kalmasını ister. Zamanla lastiklerde, araba boyasında ve genel olarak arabada kullanıma bağlı olarak eskimeler görülebilir. Bu sorunlar ise düzenli olarak araç bakımı yapılarak gidirilebilir. Peki araç nasıl parçlatılır, ne gibi malzemeler ile hangi yöntem uygulanmalıdır? İşte cevabı.

Aracınızın ilk günkü gibi parlatmak ve kullanmak istiyorsanız düzenli olarak bakımını yapmalısınız. Araç bakımı ise sırasıyla şu aşamalardan oluşur.

Genel temizlik

Aracı parlatan dış bölümündeki araç yüzeyi boyası ve kaplaması olsa da aracın iç temizliği de çok önemlidir. Aracın iş temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır. Aracınızı oto yıkama ile iç dış temizletebileceğiniz gibi içini ve dışını kendiniz de temizleyebilirsiniz. İç temizlik korunursa, arabının ilk alınan kokusu daha uzun süre muhafaza edilir. İç temizliği yapmanın en kolay yolu kullanıma ve genel temizliğe dikkat etmekten geçer. Aracınızın en fazla kirlenen paspas bölümlerini özellikle kışın sürekli temizlemelisiniz. Bu bölümdeki toprak, kar ve ayakkabının taşıdığı toz araç içine yayılır ve araç temizliğini etkiler.

Paspas bölümü el süpürgesi ve çırpma yoluyla temizlenebilir. Aracınızın parlak görünebilmesi için mikrofiber cam bezi, araç temizleyici, oto kokusu, buz kazıyıcı ve el elektrik süpürgesi alabilir temizliği bu malzemeler ile yapabilirsiniz. Araç koltukları, direksiyon ve çervresi, iç cam bölümü, araç tavanı ve paspas bölgesi kullanıma bağlı olarak düzenli şekilde temizlenmelidir. Bu araç içi temizlik ve parlaklığı sağlar.

Dış temizlik

Aracınızın dıştan parlamasını sağlamak için su ve oto sabunları ile yıkama yapmalı, kaporta ve araç dışı bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Aracınız kullanıma bağlı olarak tozlanır. Yol ve hava şartlarına göre de çamurlanıp daha fazla kirlenebilir. Aracınızı parlak bir şekilde kullanmak istiyorsanız düzenli olarak dış yıkama yaptırabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Günümüzde oto kiralama şirketleri her gün araçlara bu bakım işlemini uygulamakta ve araçlarını parlatmaktadır. Aracınızın yıkanma işlemi kadar renk koruma işlemi de önemlidir.

Özellikle araç üzerindeki çizikler, bu çizikleri öneleyen maddeler ile kapatılmalıdır. Bu aşamadan sonra aracınıza su tutup ardında araç sabunları ile köpürterek tekrar su ile yıkayabilirsiniz. Aracınızı mikrofiber cam bezleri ile dıştan tekrar silmeli alt bölümlerini (çamurluk, lastik) ise süpürge ve hortum yardımı ile yıkamalısınız. Aracınız düzenli olarak bu bakımlardan geçtikten sonra ilk günkü gibi parlayacaktır. Aracınızın iç ve dış detaylarını bir bez ile silmeyi unutmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir