Araba Tavanı Nasıl Temizlenir


Ev temizliği hanımlar için ne ise, erkekler için de araba temizliği odur. Hatta çoğu erkek için araba temizliği, stres atılan eğlenceli bir aktivitedir. Ancak buna rağmen araba temizliğinde daha çok arabaların dışarıdan görülen kısımlarının temizliğine önem verilir. Arabaların iç temizliği ise daha çok yüzeysel olarak yapılır.

Arabaların iç temizliğinin önemli noktalarından birisi de tavan temizliğidir. Tavan temizliği yeterli sıklıkta yapılmazsa tavanda lekelenmeler meydana gelebilir. Özellikle içinde sigara içilen arabalarda tavan temizliği yapılmaması, tavana sinen kokuların iyice yerleşmesine yol açabilir. Bu sebeple araçların tavan temizliği, gerektiği zaman geciktirilmeden yapılmalıdır.

Arabaların tavan temizliği ekstra özen gerektirir. Öyle ki yanlış malzemeler ve teknikler kullanılarak yapılan temizlikte, tavan döşemesinin yerinden sökülüp düşmesi söz konusu olabilir. Bu sebep tavan temizliğinin çok dikkatli yapılması, yeterli özen gösterilemeyecekse de bu işin mümkünse bir uzmana yaptırılması gerekir.

Araba Tavanı Nasıl Temizlenir?

Araba tavanı temizliğinde özel temizlik malzemeleri kullanılır. Bu temizlikte kesinlikle genel amaçlı temizlik ürünleri ya da ev temizliğinde kullanılan sıvılar deterjanlar kullanılmamalıdır.

Tavan temizliği için özel olarak satılan ürünlerden uygun birisi seçildikten sonra bir kovaya ılık su doldurulmalı ve suyun içerisine kullanma talimatında önerilen miktardaki kadar temizlik ürünü ilave edilmelidir. Temizleyici kimyasalın suya ilave edilmesinden sonra karışım iyice köpürtülmeli ve beyaz renkli temiz bez bu karışıma bastırılmalıdır. Islatılan bez iyice sıkıldıktan sonra üzerine karışımdaki köpükten bir miktar alınmalı ve araba tavanı çok bastırılmadan, yumuşak hareketlerle bu köpükle silinmelidir. Silme işlemi bu şekilde köpük kullanılarak gerçekleştirildikten sonra başka bir bez suyla ıslatılıp, az miktarda nemli kalacak şekilde iyice sıkıldıktan sonra, bu bez araba tavanına tampon şeklinde bastırılarak tavanda kalan nem alınmalıdır.

Tavan temizliğinde mümkün olduğunca köpük kullanılması, döşeme için daha sağlıklıdır. Ancak isteğe göre tavan temizliği kimyasalı tavana sprey şeklinde de uygulanabilir. Bu uygulamada tavanın mümkün olduğunca az ıslatılmasına özen gösterilmelidir. Uygulama yapıldıktan sonra bir süre beklenmeli ve hafif nemlendirilmiş temiz bir bezle tavanda kalan nem alınmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir