Arabam Geri Vitese Geçmiyor Ne Yapmalıyım?


Her zamanki gibi işten eve süren yolculuğunuzu tamamladınız ve eve geldiğinizde yaşadığınız sorun hayli ilginçti. Arabanızın ileri vitesleri şıkır şıkır geçerken geri vitesi bir anda geçmemek için büyük bir baskı uygulamaya başladı. Şimdi ne yapmanız gerekiyor?

Aracın geri vitese geçmemesinin altında yatan nedenleri sıralamaya kalkacak olursak emin olun ki baya büyük ve kabarık bir liste elimizde olacaktır. Geri vitese geçmeme sorunu yaşıyor olmanızın birçok nedeni olabilir. Şanzıman yağınızın azalması, vites dişlilerinde meydana gelen sorunlar vs.

Biz ise bu başlıkta size servise gitmeden sorunu anlayabilmeniz için gerekli olan püf noktaları vermeye çalışacağız;

Paspasa Dikkat Edin

Özellikle aracınıza yeni bir paspas aldıysanız bu madde üzerinde daha çok durmamız gerekebilir. Araç paspasları bazen kayar ve debriyajın üzerine bir set kurar. Bu set nedeniyle debriyaja tam olarak basmanızın imkanı olmadığı için ayırma organları işini tam olarak yapamayabilir. İlk olarak aracınızın paspasını kaldırın ve geri vitese takmayı tekrar deneyin. Aracınız geri vitese geçtiyse sorun yok. Geçmediyse aşağıdaki maddelerden devam edelim.

Debriyaj Tazeleyin

Debriyaj tazeleme yönteminden kastımız debriyajı ayırma için daha uygun bir konuma getirebilmektir. Bu işlemi yapmak son derece basittir. Vitesiniz boştayken birkaç kere hızlıca debriyajı pompalayın ve ardından geri vitese geçmeyi tekrardan deneyin.

Vites Aşırtma

Acil durumlar için kullanabileceğiniz bu yöntem geri vitesinizin geçmeme konusundaki sert tavrını kolayca değiştirebilir. Öncelikle aracımızın vitesini mandallı ve 1. vites üzerinde geri vites bulunan modellerden düşünelim. Şimdi ilk olarak vitesi bire takın. Daha sonra vites birdeyken mandalı çekip geri vitese takmayı deneyin.

Eğer bu bir çözüm getirmezse vitesi 2’ye takıp daha sonra mandalı çekerek bire takmayı da deneyebilirsiniz. Özellikle çoğu aracın kronik geri vites sorununu aşmada bu çözüm oldukça ideal ve yüksek oranda yanıt veren bir çözümdür. Aracınızın vitesi mandalsız ise o halde önce aracınızı bire daha sonra geriye takmayı deneyebilirsiniz. Yine de bu teknikler sürekli kullanım için değil, yalnızca acil durumlar için uygulanması gereken yöntemlerdir.

Tüm bunlar İşinizi Görmezse Ne Yapabilirsiniz?

Tüm bunlar işinizi görmezse aracınızı kolayca ileri vitesle park edip, kolayca ileri vitesle çıkartabileceğiniz bir yere park edin. Yada aracınızı boşa aldıktan sonra el yordamıyla güvenli ve kontrollü bir şekilde park edebilirsiniz. Sabah kalktığınızdaysa ilk işiniz aracınızı servise götürmek olmalıdır. Şanzıman üzerindeki sorunlar henüz daha yenice baş göstermişken hallolursa bunun faydası kesenize olacaktır. Tüm çarşıyı pazarı karıştırmadan el atmak hem sizin hem de aracınız için en iyisi olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir