Araç Muayenesinde Plaka Kusuru


Plaka
Plaka

Araç kontrollerine yeni kazançlan tertip etme ile bir çok tertip etmeye gidildi. Bunun üzerine TÜVTÜRK araç sahiplerini uyararak kontrolden geçmeyecek, ağır kusur sayılacak plaka türlerini paylaştı.

Hangi plakalar kontrolden geçemeyecek?

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) tarafından okunmadığı veya okunmasında güçlük yaşatacak türden plakalar evvelce hafif kusur kabul edilerek kontrolden geçirilirken, artık ağır kusur sayılacak ve araç kontrolden geçemeyecek. Kontrolden geçemeyen plakalar ise şu şekilde sıralanmıştır;

  • Üzerinde vida olan plakalar
  • Vida izi olan plakalar
  • APP plakalar (fark font veya kalın puntolarla yazılmış plakalar)
  • Boya ile tertip etme yapılmış plakalar
  • Rakam ve harfleri elektronik denetleme sistemleri tarafından okunamayan plakalar
  • Arkasında hologram TR Ay Yıldız bulunmayan plakalar.

Araç plakasının kontrolden kalacağı veya geçeceği nasıl anlaşılır?

Arabalarda bulunan plakaların yeni yasaya uygun olup olmadığını anlamanın da metotları bulunuyor. Yukarıda sıralanan maddelerin hiç biri plakada olmamakla beraber müessese tarafından yapılan izahta şu şartlar aranıyor:

18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren ilk sefer tescil edilen veya model senesi 1998 ve sonrası olan araçların plakalarında 1 adet Türkiye Sürücüler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) damgayı ve plaka üzerinde TR Ay-Yıldız ile dalga şeklinde bir hologram bulunmalı. Ayrı olarak plakanın solunda, mavi taban üzerinde TR yazısı da bulunması gerekiyor.

TR bölümü kırmızı olan plakalar kontrolden geçer mi?

Kimi araçlarda bulunan TR ibaresinin olduğu, ülkeleri temsil eden bölümün kırmızı renk olduğunu görmekteyiz. Kazançlan yasada bununla alakalı de farklığa gidildi, artık kırmızı renk üzerine TR bulunan plakalar da ağır kusur kabul edileceğinden kontrolden geçmiyor.

Standartlara uygun plaka nasıl alınır, plaka nasıl yenilenir?

Yapılan izaha göre Türkiye’de araç plakası basımında yetkili olan tek kurum, Türkiye Sürücüler ve Otomobilciler Federasyonu  olarak belirlendi. Bunun dışında basım yapan hiç bir iş yeri veya kişiyle plaka basımı veya farklığı yapılmaması gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.