Benzinli Motor Çalışma Sistemi Nedir?


Motor
Motor

Günümüz arabaları icat edilmeden önce insanlar ulaşımlarını atlarla veya yaya olarak yapmaktaydılar. Daha sonra atlara bağlanan arabalarla at arabası tarzından araçlar geliştirilmiş ve son iki yüz yılda ise bu çalışmalar daha da ilerleyerek Henry Ford gibi insanlar arabaları üretmiş ve insanlığa büyük kolaylıklar sağlamışlardır. Tabi arabayı bulmak işin kolay kısmını oluşturmakta asıl önemli olan arabalarda kullanılan motorların icat edilmesidir. Bu yazımızda çoğu otomobilde kullanılan benzinli motorları ele alıyoruz. Benzinli motor çalışma sistemi nedir gelin beraber bakalım. Benzinin arabalarımızı nasıl hareket ettirdiğini öğrenelim.

İçten ve Dıştan Yanmalı Motorlar Nedir?

Otomobil motorları; içten ve dıştan yanmalı olarak ikiye ayrılırlar. İçten yanmalı motorların piyasaya girmesinden önce buhar makineleri varlığını sürdürmekteydi. Buharlı makinelerin çalışması için sudan elde edilen buhar kullanılmaktaydı. O devirlerde suyu buhara dönüştürmek için yakıtlar kullanılırdı. Bu yüzden, yakıtın motorun dışında kalan bir ortamda yanmasından dolayı buhar makinelerine dıştan yanmalı motor adı verilmektedir.

Dıştan yanmalı motorun aksine içten yanmalı motorlarda kullanılan yakıt motor içinde yanmaktadır. Bu yüzden bu motorlara içten yanmalı motorlar denilmektedir. İster içten yanmalı ister dıştan yanmalı olsun söz konusu iki motor da ortaya hareket enerjisi çıkarabilmek için yakıt kullanmaktadır. Şimdi ise benzinli motorların nasıl çalıştığını inceleyelim.

Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır?

Benzinli motorlarda adından da anlaşılacağı üzere benzin kullanılır. Benzin, motorun içerisine karbüratör sayesinde havayla karışarak ve buharlaşarak girer. Benzinin havayla karışma işlemi sırasında yanma meydana gelir. Bu yanmadan dolayı silindirin içerisinde küçük bir patlama oluşur. Patlama sonucu ortaya çıkan basınç, piston sayesinde hareket enerjisine çevrilir. Benzinli motorların çalışma prensibine göre, piston iki kez aşağıya inerken iki kez de yukarı çıkar. Bu işlem, motorun bir çevrimini tamamladığını gösterir.

Motorun bir çevrimi, dört ana evreden meydana gelmektedir. İlk evrim olan emme zamanında, karbüratörden meydana gelen havayla benzin karışımı, emme sübabının açılması sayesinde silindirin içerisine dolar. Emme zamanında piston aşağı doğru iner. Sıkıştırma zamanında ise emme ve egzoz sübapları kapalıdır. Bu evrede, piston yukarı doğru çıkar. Benzin ve hava karışımının sıkıştırıldığı ve hacminin küçüldüğü bu evrede, karışım ıslanır. Yanma zamanında ise patlama sonucu genişleyen karışım pistonu aşağıya iterken egzoz zamanında yanmış gazlar dışarı atılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir