Bi-Xenon Far Nedir?


Bi-Xenon

Bi-Xenon farı normal xenon fardan ayıran temel özellik, bi-xenon farın uzun far olarak da kullanılabilmesindedir.

Xenon farlar genelde kısa farlarda kullanılır ve ışık dağılımının düzenli ve net olabilmesi için mercekli elipsoidal projektörler kullanılmaktadır. Xenon farların ısınma süreleri uzun olduğu için uzun farlarda normal halojen far ampülleri kullanılmaktadır. Bi-xenon farların farkı burada ortaya çıkmaktadır. Elipsodial projektörün önünde bulunan hareketli perde, basit bir motor ile aşağı-yukarı hareket ettirilerek kısa fardan uzun fara geçiş sağlanır.Yani normal xenon farlarda sadece kısa far xenon ile çalışmakta olup, uzun far için halojen ampüller kullanılmaktadır. Bi-xenon farlarda ise kısa far yine xenon ile çalışır fakat aynı ışığı farklı şekilde yansıtarak xenon fardan aldığı ışığı uzun far olarak da yola yansıtır.

Kamuoyunda xenon ve bi-xenon farların karşıdan gelen araç şoförlerinin gözünü aldığı yönünde bir kanı oluşmuştur. Bunun ana sebebi, xenon ampüllerin hatalı kullanılmasıdır. Orjinal olmayan xenon ampüllerin uygun olmayan merceklerle ve dikkatlice ayarlanmamış motor kullanılarak bi-xenon fara dönüştürülmesi sonucunda trafikte karşımızdan gelenleri rahatsız edecek bir ışık oluşmaktadır. Doğru kullanılan ve ayarları dikkatlice yapılmış xenon farlar, karşıdan gelen şoförlerin gözünü almaz çünkü Kelvin değerinin uygunluğu ve otomatik far yüksekliği ayarları yolu aydınlatmak için tasarlanmıştır. Düzgün açıda yerleştirilmeyen veya otomatik yükseklik ayarı olmayan xenon farlar özellikle eğimli yollarda karşıdan gelenleri rahatsız eder. Bu sebeple aracınıza sonradan xenon veya bi-xenon far monte ettirecekseniz, bu işi uzman birine yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bi-xenon fara fiyat açısından bakacak olursak, xenon farlardan biraz daha pahalı olduğunu söylemek gerekecektir. Standart xenon farlara göre daha teknolojik ve daha donanımlı olması, fiyat farkının asıl sebebidir. Fakat gerek kullanım ömrü gerekse yolu aydınlatma açısından değerlendirirseniz, bi-xenon farın fiyat farkını hakettiği kabul edilecektir. Eğer gece araç kullanmayı seviyorsanız, farlar ciddi önem arz etmektedir. Bu gibi durumlarda bütçenizi biraz artırarak orjinal bi-xenon far almak sürüş keyfini artıracaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir