Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır?


Bazı araçlarda yakıtın dönüşüm işlemi direk olarak motor üzerinde gerçekleştirilir. Yakıtın motor üzerinde dönüşümünün yapıldığı ısı enerjisinin mekanik enerjiye çevrildiği motorlara içten yanmalı motor ismi verilmektedir. Benzinle çalışan motorlar bunlardır. Bobinler bu tür motorların ateşleme sistemleri içerisinde yer almaktadırlar. Bazı durumlarda bobinler üzerinde problemler meydana gelmektedir. Bobinlerde gerçekleşen arızaların anlaşılabilmesi için çeşitli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bobinler üzerinde meydana gelen arızalar nasıl anlaşılır?

  • Bobinlerin çalışmasının gerçekleşip gerçekleşmediğini ya da hernagi bir şekilde aksama olup olmadığını anlamak için bobin ile distribütör arasındaki kablo çıkarılır. Daha sonra ateşleme olup olmadığı kontrol edilerek bobindeki arıza anlaşılabilir.
  • Ayrıca yerinden çıkarılan kablolar motora yaklaştırılarak da arıza kontrolü yapılabilmektedir. Çıkarılan kablolar motora bir ya da iki santim yaklaştırılarak marş verilir. Eğer marş verildiğinde kıvılcımların meydana gelip gelmedği gözlenerek bobinde arıza olup olmadığı anlaşılabilmektedir.
  • Bunlara ek olarak bobinde arıza olup olmadığını anlamak için bobin üzerinde yer alan kabloların üstünde, distribütör üstünde ya da distribütör kapağının üstünde ya da bujilerin içerisinde yer alan porselenlerin üstünde  herhangi bir şekilde ıslanma ya da oksitlenmenin meydana gelip gelmediği kontrol edilir. Eğer ıslanma ya da oksitlenme gerçekleşirse motorun çalışması gerçekleşmez. Bu yolla da bobin üzerinde arıza olup olmadığı anlaşılabilmektedir.
  • Ayrıca bobin arızası arabalardaki egzoz sesi dinleyerek de saptanabilmektedir. Arabaya marş verildiğinde egzozdan ‘por por’ şeklinde bir ses geliyorsa bobinde arıza var demektir. Bu gibi durumlarda arabanın yerinde oynatılmaması gerekir. Aksi takdirde daha büyük problemler meydana gelir.

Bobin üzerinde arıza olup olmadığını kontrol eederken dikkat edilmesi gereken bobin arızasının şarz dinamosu arıza ise karıştırılmamasıdır. Çünkü şarz dinamosu problemlerine neden olan durumlar ile bobin arızasına neden olan durumlar birbirine oldukça yakındır. Bu iki problemin farkına dikkat edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir