Buji Bakımı Nasıl Yapılır?


Buji

Günümüzde kullandığımız araçların çoğunluğu içten yanmalı motora sahiptir. İçten yanmalı olan motorlarda ilk başlamayı yapması için ateşlenme olması gerekir. Benzinli motorlarda bu ateşlemeyi yapan parçaya buji denir. Bujilerin görevi, silindir içinde bulunan sıkıştırmış hava ve yakıt karışımını, yanma odasında bir elektrik kıvılcımı ile ateşlenmektir. Sıkışan hava ve yakıtı ateşleyen bu sistem motorun çalışması ve yanması açısından en önemli parçalarından biridir. Bu durumdan ötürü buji kontrolü ve bakımı çok önem teşkil etmektedir. Araç belli kilometreyi geçtikten sonra motorda bulunan bujiler kesinlikle kontrol edilmelidir. Bu kontrol sayesinde bujinin bakıma ihtiyacı var ise bu anlaşılır ve bakım yapılır.

Peki, buji bakımı için neler yapmalıyız?

  • Bujilerin elektrotları (tırnakları) yanma odasında bulunur. Yanma odasındaki zor şartlar nedeniyle zamanlar deformasyona uğrayan elektrotlar arasındaki boşluk artar. Bu durumda elektrotlar arasından kıvılcımın atlaması zorlaşır ve ateşleme gerçekleşemez veya geç gerçekleşir. Bujinin kontrolü sırasında tırnak aralıklarına bakılmalıdır.
  • Motorun çalışması esnasında bujinin ucunda bulunan izolatörü ve bujinin tırnakları üzerinde yanmadan dolayı oluşmuş partiküller birikir. Burada biriken partiküller devrede kısa devre oluşturarak kıvılcımın atlamasını engeller. Bu durumda olan bujiler, motorun ateşlemesini zayıflatır ve motor performansının düşmesine yol açar. Motor yeteri kadar tork üretemez ve yakıtı çok tüketir.
  • Yukarıdaki durumlarda olan bujiler sökülüp üzerine kum püskürtülmeli ve buji temizleme cihazı ile güzel temizlenmesi gerekir. Temizlenen bujiler sentil kullanılarak, bujinin katalog değerine göre tırnak ayarının yapılması gerekmektedir.
  • Eğer buji temizleme cihazı yoksa temiz bir tel fırça ile bujiye zarar vermeden tırnakları( elektrotları) üzerinde bulunan partikülleri temizlemek gerekir.
  • Bujinin tırnakları yanma odasında bulunduğundan, yanma odasına motor yağının girmesiyle tırnaklar ıslak yağlanma olur. Bu durumdaki buji temizlenip kurulanır ve ayarı yapıldıktan sonra tekrar kullanabilir.
  • Eğer buji tırnakları aşınmış, uçlarındaki porselenlerinde çukurcuklar oluşmuş, kirli kahverengi renge bürünmüş ve üstünde az miktarda ince karbon tabakası oluşmuş ise o buji görevini iyi yapmıştır. Ancak artık değiştirme vakti gelmiş demektir.
  • Normal bujileri, ortalama 10 bin ile 15 bin kilometre arasında yenisi ile değiştirmek gerekir.
  • Aracınıza yeni buji takacağınız zaman, araçta bulunan marka ile aynı marka ve model takılması daha sağlıklıdır.
  • Eğer buji kabloları hasar gördüyse, oluşacak direnç farkından dolayı sadece o kablo değil bütün buji kabloları değişmesi gerekir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir