Buji Nasıl Değiştirilir?


Buji
Buji

İçten yanmalı motorlarda ateşleme görevi gören bir parça olan buji otomobilin çalışmasındaki en önemli parçalardan biridir. Buji olmayan araç sizin de tahmin ettiğiniz gibi ateşeleme yapmaz, çalışmaz.Bujilerin otomobillerde ortalama ömrü 50000 km’dir. Bujinin verimli çalışması, motor performasından, yakıt tüketimine kadar pek çok konuya etki eder.

Bujinizin ömrünü kısaltan etmenler nelerdir?

Buji ömrünü kısaltan asıl etmen kalitesiz yakıtlardır. Bununla birlikte motorda ki balans bozuklukları da bujınızın ömrünü aşırı derecede kısaltmaktadır.

Bujinizin ömrünün tükendiğini nasıl anlarsınız?

Ateşlemede aksaklıklar, sekteler hissedersiniz, anlamsız stoplar olabilir. Ayrıca yakıt tüketiminin artması da bu sorunlardan biridir. Bu problemlerin sebeplerinden biri de buji arızası olabilir. Önemsiz görmeyin, bir müddet sonra aracınız hiç ateşleme yapmayacak duruma gelecektir.

Bujiler motorun hangi kısmındadır?

Bujiler otomobillerde silindirin uç kısmında motorun üstünde bulunur.

Buji nasıl değistirilir?

Otomobillerde buji değiştirmek basit gibi görünen lakin titizlikle yürütülmesi gereken bir muayene gibidir. Yapmanız gereken aracınızı stop etmek ve bujiyi yavaşca gevşetmek. Gevşeme sonucunda bir fırça ile bujinin çevresi temizlenmelidir. Bu sayede silindirin içine yabancı maddelerin girişi önlenmiş olacaktır. Buji çok sıkı ise kenarlarına yağ sürülmeli ve tork anahtarı ile tamamen sökülmelidir.

Yeni bujiyi takarken buji ile motorun birbirine temas edecek yüzeylerinin temiz olmasına dikkat edilmeli ve buji tork anahtarı ile; tork anahtarı yoksa el  ile sıkılmalır. Bu sıkma çevirmeli 90 derecelik açı yapacak şekilde olmalıdır.

Motorsiletlerde ise durum biraz daha farklı. Otomobillerden farklı olarak motorsikletlerde buji; biraz daha iç noktalarda bulunması sebebiyle gerekli yardımcı anahtarlara sahip olmanız gerekmektedir.Yapmanız gereken bujiye ulaşabilmek ve buji başlığını söktükten sonra , bujiyi anahtar ile sökmektir. Otomobillere nazaran motorsikletlerde buji silindire yapışık olmadığı için detaylı temizliğe ihtiyaç duyulmamaktadır.

 

İyi bir sürüş için bujilerinizin değişimlerini zamanında yapmanız önerimizdir. İyi sürüşler…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir