Çekme Belgesi Nasıl Alınır?


Trafiğe çıkan araçların mutlaka tescil edilmesi gerekir. Her araca sınıfına, kullanım amacına göre plaka verilmek zorundadır. Plaka verilmesi için de ruhsat belgesi olmalıdır. Bazen bir kaza sonucu veya kanunla belirlenmiş model yılının üzerinde olan araçlar trafikten çekilmek zorunda kalabilir.

Herhangi bir araç kaza yapınca pert durumu söz konusuysa sigortacı hak sahibine ödeme yapmadan önce aracın trafikten çekilmesini ister. Bir aracın trafikten çekilebilmesi için aracın hiçbir şekilde vergi borcu, trafik cezası borcu, haciz veya rehin durumlarının olmaması gerekir. Borcunun olmadığı tespit edilen araçların plakalarının trafik tescil bürosuna teslim edilmesiyle oluşan duruma trafikten çekilme, bu durumun olduğunun belgesine ise çekme belgesi denir.

Çekme belgesi olan araçlara çekili kaldığı süre boyuca MTV (motorlu taşıtlar vergisi) işlemez. Ancak üzerinde herhangi bir haciz veya rehin olsa da araç trafikten çekilebilir.

Çekme Belgesi Olan Araçlarda Devir (Satış) İşlemi

Noter kanalıyla devri yapılabilir. Trafiğe tescil ettirilebilmeleri için tek şart TÜV-Türk araç muayene istasyonlarında muayeneye sokmak ve bu muayeneden olumlu sonuç almaktır.

Çekme Belgeli Araç Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çekilen araçların çekildikleri döneme ait MTV’si ödenmiş olduğundan araç tekrar trafiğe tescilleneceği zaman trafiğe çıktığı dönemin MTV’si ödenmek zorundadır.
  • Çekme belgesi olan her aracın pert kaydı olmayabilir. Bazı sigorta şirketleri bilerek veya bilmeyerek aracın pert kaydını bildirmezler. Bunu öğrenmek için TRAMER bilgilerinin kontrol edilmesi gerekir.
  • Eğer çekme belgeli araç 3 yaşın altındaysa mutlaka aracı alınan kişi veya yerden daha önce muayeneye girdiğine dair belge istenmesi gerekir. Aksi bir durumda araç hiç muayeneye girmemiş gibi işlem görür.
  • Çekme belgesi her ne kadar pert kaydı demek değilse de çekme belgeli aracın ağır hasarlı olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir