Direksiyon Yağı Nasıl Değiştirilir?


Direksiyon
Direksiyon

Hidrolik direksiyonlar sıvıların basıncı iletmesi prensibinden faydalanarak yapılmış ve araç kullanımını kolaylaştıran sistemlerdir. Hidrolik direksiyon sisteminde özel bir yağ kullanılır ve bu yağa direksiyon hidroliği adı verilir. Direksiyon hidroliği zamanla eskiyip görevini tam olarak yerine getiremez ve ayrıca yağın dibinde biriken tortular da sistemin sağlıklı çalışmasını engeller. Bu durum genellikle direksiyon sertliğinde meydana gelen değişimlerle anlaşılır. Bu gibi durumlarda direksiyonun hidrolik sisteminin kontrol edilmesi ve hidrolik yağının değiştirilmesi gerekir.

Direksiyon Yağı Nasıl Değiştirilir?

  • Direksiyon yağı değişiminden önce büyük bir enjektör (şırınga) temin edilmesi yağ değiştirme işini kolaylaştıracaktır.
  • Yağ değişiminde ortalama olarak 1 litre direksiyon yağına ihtiyaç vardır ancak özellikle ilk denemede 3-4 litre kadar direksiyon yağı bulundurulması tavsiye edilir.
  • Öncelikle kaputun altındaki direksiyon yağı rezervuarı bulunmalı ve rezervuarın içindeki yağ enjektör yardımıyla çekilerek alınmalıdır.
  • Yağ takviyesinin yapıldığı bu rezervuara bağlı iki hortumdan ince olan sökülüp genişçe bir kabın içerisine bırakılmalıdır. Sökülen hortumun rezervuardaki girişi de kapatılmalıdır.
  • Daha sonra araç çalıştırılır ve rezervuardan yağ takviyesi yapılmaya başlanır. Bu esnada aracın direksiyonunun da tam sağa ve tam sola olmak üzere sürekli hareket ettirilmesi gerekmektedir.
  • Rezervuara yağ eklenmesi işlemine dönüş hortumundan temiz yağ gelmeye başlayıncaya kadar devam edilir.
  • Hortumdan temiz yağ gelmeye başladıktan sonra aracın kontağı kapatılır. Sökülmüş olan hortum tekrar rezervuara bağlanır ve son olarak rezervuara “max” seviyesine gelene kadar yağ ilavesi yapılır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir