Emniyet Kemeri Nasıl Takılır?


Emniyet Kemeri
Emniyet Kemeri

Emniyet kemeri araçlarda yolcuların güvenliğini sağlamak üzere hazırlanıp yerleştirilmiş düzeneklerdir. Toplumumuzun emniyet kemeri kullanma oranı maalesef tüm araçlar genelinde çok düşüktür. Bu oranın bu derece düşük olması toplumumuzun hem kendi hemde ailesinin emniyetine gereken önemi göstermedğini ortaya sermektedir.

Emniyet kemeri takmadan önce sürücünün araca binip koltuğuna düzgün bir şekilde yerleşmesi gerekmektedir. Sonrasında sürücü kendini hazırlamalı ve oturduğu koltuğun sol yanına monte edilmiş olan emniyet kemerini omzundan karnına doğru çapraz bir şekilde bağlamak için açar.

Açtığı kemeri sağ yan tarafında bulunan kutu şeklindeki geçmeli başlığına kemerin ucunu geçirir. Alt şerit göbeğin üstünden değil kalçaların hizasından çapraz şerit ise omzun üzerinden ve göğüsün ortasından geçirilmelidir. Şeritler gergin olmalı ve vücudunuzu sıkıca sarmalıdır. Kemerin üzerinde palto giysi gibi şeylerin veya herhangi bir nesnenin olması kemerin etkinliğini azaltır. Emniyetini sağladığından emin olduktan sonra çekmek suretiyle kemeri kontrol etmeli. Kemeri çektiğinde az bir kuvvetle yerinden çıkıyorsa kaza esnasındaki 3.5 tonluk itme gücüyle baş etmeye yetmeyecektir. Mutlaka servise götürülüp yenisiyle değiştirilmesi sağlanmalıdır.

Kendi kemerini bağladıktan sonra araçtaki diğer kişilerin de kemerlerini takıp takmadığını kontrol etmelidir. Araçta bebek yada çocuk koltuğu bulunan sürücülerin arka koltuğa yerleştirdiği çocuk koltuğuna  çocuğu yerleştirdikten sonra alınan çocuk koltuğuna monte edilmiş çocuğu her yönden kavrayan kemer giydirilmelidir. Araç çocuk koltuklarının arkaya öne kayması veya sallanmaması için emniyet kemeriyle araca sabitlenmesi gerekmektedir. Daha büyük çocuklar için ise gene sürücülere bezer metotta yapılmış çapraz kavramalı kemerler bulunmaktadır.

Hamile kadınnlar rahatsızlık verdiği için kemer takmayı tercih etmezler ancak kemerler esnek yapıda olduğu için her boyda her kiloda insana uyum sağlayabilir. Mutlaka kemeri kurallarına uygun olarak takın. Sürücü herkesin kemerini kontrol etmesini sağladıktan sonra araçtaki herkesin can güvenliğini ani bir kaza anında ağır yaralanma hatta ölüm tehlikesine karşı sağlamış olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir