Emniyet Kemeri Para Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?


Emniyet Kemeri
Emniyet Kemeri

Son günlerde artırılan trafik denetimleri ve denetimler sonucunda tespit edilen eksiklikler veya kural ihlalleri için yazılan cezalar sebebiyle pek çok kişi mağduriyetini dile getiriyor. Trafik ekipleri trafik kurallarına riayet etmeyen sürücülerin canını yakmaya devam edecek gibi görünüyor.

Emniyet kemeri takmamak sürücüler ve yolcular için tehlike arzeden bir durum. Olası bir kaza anında insanları hayata bağlayan emniyet kemerinin takılmaması araç içindekiler için ciddi yaralanmalara, hatta ölüme varan sonuçlar doğurabiliyor. Buna rağmen emniyet kemeri kullanmayı bir türlü alışkanlık haline getiremeyenlerle son dönemde ciddi bir mücadele başlatıldı.

 

Öncelikle artırılan trafik cezaları hatırı sayılır derecede caydırıcılık sağlıyor. Bir de trafik ekiplerinin sıkı denetimleri eklenince trafik kurallarına uymayanlar için ciddi maddi yaptırımlar söz konusu olunca caydırıcılık bir hayli artmış oldu. Bu konuda cezalarla caydırıcılık sağlamak ve trafik kurallarını uygulanır hale getirmeye çalışmak yerine bizce ilkokuldan itibaren verilecek ciddi trafik ve sorumluluk eğitimleriyle trafik kuralları daha itibar edilir hale getirilecektir. Biz konumuzu daha fazla uzatmadan ve dağıtmadan yazımızın konusuna devam edelim.

Son dönemde yazılan trafik cezalarına sürücüler tarafından itirazlar gelmekte ancak en çok şikayet emniyet kemeri kullanmamaktan yazılan cezalara yapılmakta. Peki emniyet kemeri takmamak yüzünden yazılan cezaya nasıl itiraz edilir? Emniyet kemeri takmadığı için ceza yazılan kişinin (plakaya yazıldıysa araç sahibinin) cezanın yazıldığı birimin bulunduğu yerdeki Trafik Mahkemesine, o yerde Trafik Mahkemesi yok ise Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi ile bizzat başvurmaları gerekmektedir.

Emniyet kemeri takmamaktan yazılan trafik cezasına ikametten farklı bir yerde itiraz edilecekse itiraz eden kişinin ikamet ettiği yerdeki nöbetçi mahkeme aracılığı ile itiraz dilekçesi ilgili mahkemeye ulaştırılmalıdır. Mahkemeye verilecek itiraz dilekçesi sonrasında mahkeme talebe göre gerekli araştırma ve incelemeleri yaparak cezanın iptali hususunda kararını yazacak ve ilgiliye tebliğ edecektir.

Sulh Ceza Hakimliği veya Trafik Mahkemesine emniyet kemeri takmamaktan yazılan trafik cezasına itiraz için gerekli olan dilekçe örneğini bilgisayarınıza buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Dilekçeyi indirdikten sonra gerekli bilgileri ilgili yerlere yazmayı ve dilekçeyi kendinize göre düzenlemeyi unutmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir