Enjektör Arızası Neden Olur?


Enjektör
Enjektör

Ucuz yakıtlar, içerisindeki kirden dolayı enjektörlerin tıkanmasına ve bozulmasına sebep olurlar. Enjektörün tıkanmaya başlaması, motor performansını da düşürür. Böylece araç daha fazla yakıt tüketir. Enjektörlerin bozulduğunu veya tıkanmaya başladığını arabadan çıkan siyah dumandan anlayabilirsiniz. Parçaların tamiri ve bakımı yapılsa da, yine aynı sorularla karşılaşmak mümkün olabilir. Yeniden bir arızayla muhatap olmamak için enjektör memelerinin değişmesi sağlanmalıdır.

Siyah duman…

Sizin aracınızdan veya başka araçlardan çıkan siyah dumanı fark etmişsinizdir. Bunun anlamı enjektörün bozulmaya veya tıkanmaya başlamasıdır. Hava kirliliğine neden olan bu durumun ortadan kalkması için enjektör memelerinin değişmesi gerekir. Sadece enjektörlerin temizlenmesi asla yetmeyecektir. Vasfını yitiren enjektör memelerinin değişmesi sağlanmalıdır. Motor performansının eski düzeyine gelmesini sağlamak, ancak enjektör meme değişimiyle sağlanır. Bu yapılırsa, yakıt tüketiminde de tasarruf sağlanmış olur.

Enjektör bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Eğer kaliteli yakıt kullanıyorsanız her 45 bin kilometrede bakımını yaptırmanız gerekir. Ucuz yakıt tüketenler için bu sayı değeri, 25 bindir. Aracın periyodik bakımlarının yapılması gerekir. Yakıt filtresinin zamanında değiştirilmesi gerekir.

Yakıt tamamen tükenmeden üzerine benzin doldurmanız lazımdır. Bunun nedeni yakıt azaldıkça deponun dibinde bulunan pisliklerin enjektöre zarar vermesidir. Depo tam bitmeden yakıt almanız, pisliklerin enjektöre çekilmesini önleyecektir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde, enjektörlerin sağlığını da korumuş olursunuz. Eğer bu dediklerimize dikkat edilmezse, enjektörler bozulur ve 5000 lira gibi masrafla karşı karşıya kalabilirsiniz.

ENJEKTÖR ARIZASI NASIL ANLAŞILIR ?

Enjektör
  • Enjektör arıza tespiti yaparken ilk yöntem bilindik aracı obd cihaza bağlayarak Ecu yani motor kontrol ünitesi hangi kodları kaydettiği.
  • Bir diğer yöntem ise araç rölantide çalışır durumda iken enjektör soketlerini sırasıyla teker teker çıkararak motor tepkisini izlemek olacaktır. Soketi çıkardığınızda rolanti bozuluyorsa enjektör çalışıyor demektir eğer rölantide bir değişiklik olmuyorsa enjektör çalışmıyor demektir.
  • Son olarak enjektörlerin çalışıp çalışmadığını çalışma sesini bir stetoskop yada tornavida yardımı ile dinlemekten geçmektedir. Çalışan enjektör tık tık yada çıt çıt diye ses yapar. Ses yapan enjektör sağlamdır. Dinleme yapılmayan durumlarda araç çalışır durumda iken parmağınızı enjektör üzerine koyun çalışan enjektörde hafiften bir titreşim olmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.