Enjektör Nasıl Çalışır?


Enjektör
Enjektör

Enjektörler motorun en önemli parçalarından ve en pahalı parçalardan da biridir. Motora yakıt temin eden bu parça, kalitesiz yakıt kullanımında tıkanabilir ve zarar görebilir. Çok büyük olmamasına rağmen birçok parçadan oluşur ve çok karmaşık bir sistemin elemanı olarak görev yapar. Gelin enjektörün nasıl çalıştığına bir göz atalım…

Enjektöre elektrik verilmediği zaman içindeki elektromıknatıs da kapalıdır ve sabit bir durumda bekler. Enjektöre yakıtı verdiği bölme ve yakıtı aldığı bölme basınçlı alanlardır. Enjektör kapalı iken ikisi de aynı basınca sahiptir.

Enjektörün yakıtı aldığı enjektör memesi iğnesi bulunmaktadır. Bu bir yay ile yuvasına bastırılmış vaziyettedir. Yakıtı aldığı bölme rail basıncı altındadır. Bu basıncın sürekli yakıt püskürtmeye neden olmasını engellemek için kontrol pistonu bulunmaktadır. Bu aşamada manyetik subap devre dışıdır ve armatürün subap bilyası bastırma yayı ile çıkış deliğine bastırılmaktadır. Bu sırada subap kontrol bölgesine yakıt dolar ve rail basıncı oluşur. Subap kontrol pistonu üzerindeki rail basıncı ve enjektör memesi yayının gücü ejektörü kapalı tutarlar.

Enjeksiyon elektromıknatısa enerji verilmesiyle başlar. Kılavız iğne yukarı doğru hareket eder ve kesit alanı giriş deliğinden daha büyük olan çıkış deliği açılır ve basınç sistemi ile yakıt akışı sağlanır. Enjeksiyon bitince enerji kesilir. Böylece çıkış deliği kapanır. Bunu takiben de kumanda odasındaki basınç yükselir ve ilk haline geri döner. Sonunda sistemde bulunan kuvvetler tekrar dengelenmiş olurlar. Bunun sonucunda da basınç çubuğu ve pimi tekrar eski yerlerine dönerler. Püskürtücüye yakıt temini durur ve enjeksiyon sona erer. Manyetik subap kapandığında armatür, yayın gücü ile aşağıya bastırılır. Akım deliğinin kapanması ile subap kontrol bölmesinde de basınç dengelenir. Subap kontrol bölmesi ile enjektör yayının gücü tekrar basıncın oluşturdupu gücün üstüne çıktığından dolayı enjektör iğnesi kapanır ve püskürtme sona erer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir