Enzo Ferrari Tarihi | Ferrari Nasıl Ortaya Çıktı?


Tartışmasız otomotiv dünyasının en önemli şahsiyetlerinden biri de Enzo Ferrari’dir. Tam anlamıyla gerçek bir efsane olarak kabul edilebilir.

Tam adıyla, Enzo Anselmo Ferrari, 18 Şubat 1898 yılında Modena civar yerleşimlerinden birinde dünyaya geldi. Fakat, yoğun kar yağışı nedeniyle doğumu resmi kayıtlara 2 gün sonra geçmiştir. Enzo’nun babası, köprü ve demiryolları için çatılar üreten ve yaklaşık 30 kişinin çalıştığı bir metal fabrikasına sahipti.

Birgün, babası, 10 yasındaki Enzo ve kardeşi Alfredo’yu, Via Emilia’daki yarış pistinde düzenlenen motor yarışlarını izlemeye götürdü. Yarışı, Felice Nazzaro kazanmıştı ve Enzo bu yarıştan çok etkilenmiştir. Yarış, aynı zamanda efsanenin doğuşu olarak da kabul edilebilir.

1916 yılı, Ferrari ailesi için çok iyi geçmez. Enzo, genç yaşında iki büyük trajedi yaşamak zorunda kalmıştır: Kardeşi ve babasının ölümü. Babasının ölümü üzerine, Enzo eğitimini bırakıp çalışmak zorunda kalmıştır. Modena’daki Yangın servisinde, kaplama üzerine eğitimler vermeye başlamıştır.

1917, yılında devam etmekte olan Birinci Dünya Savaşı’nda İtalyan ordusunda görev yapan Enzo, hastalanmış ve ordudan ayrılmadan önce 2 tane operasyon geçirmiştir. Sağlığına tekrar kavuştuktan sonra, Turin’de Fiat’a. işe girmek için başvuruda bulunmuştur, fakat başvurusu kabul edilmemiştir. Bunun üzerine yine Turin’de başka bir firmada test sürücüsü olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra, Milan’a taşınmış ve C.M.N (Costruzioni Meccanıche Nazionali) firmasında önce test sürücüsü ve daha sonra yarış pilotu olarak çalışmaya başlamıştır. İlk kez, 1919 Parma-Poggio di Berceto tepe tırmanışı yarışında boy göstermiş, 3 litre kategorisinde, 2.3 litre ve 4 silindirlik motora sahip, CMN 15/20 ile dördüncü olmuştur. Aynı yılın 23 Kasım’ında, Targa Florio’da tekrar piste çıkmış ve aracının yakıt deposundaki çatlak nedeniyle yarışa ancak 40 dakika devam edebilmiştir.

Yarış Pilotluğundan Girişimciliğe Geçiş: Ferrari’nin Kuruluşu

1920’de, İsotta Fraschini 100/110 IM Corsa ile birçok yarışta boy gösterdikten sonra, Targa Florio’yu 6 litre 4 silindirlik motora sahip Alfa Romeo Tipo 40/60 ile 2. sırada tamamladı. Bu Ferrari’nin marka ile 20 yıl sürecek beraberliğinin başlangıcı olarak kabul edilebilir. 1939 yılında sona eren beraberlik süresince, Enzo test sürücülüğünden yarış pilotluğuna kadar birçok farklı görevde yer aldı. Kariyerinin bu dönemini kısaca inceleyelim. 1921 yılında, Alfa Romeo’nun yarış pilotu olarak bir dizi yarışa çıktı. Bunlardan bazılarında gerçekten etkileyici sonuçlar elde etti; Mayıs ayında Targa Florio’da beşincilik ve Temmuz ayında Mugello’da ikincilik. Aynı yıl ayrıca, ilk büyük kazasını da Brescia yarışında yaptı.

1923 yılında ilk kez, Circuito del Savio’yu kazandı ve ünlü bir Birinci Dünya Savaşı pilotu olan Francesco Baracca’nın babası, kont Baracca ile tanıştı. Daha sonra kontes Baracca ile de tanışma fırsatı buldu. Kontes ona imzalı bir fotoğraf verdi ve ayrıca oğlunun amblemi olan “Zıplayan At’ı” yarış arabasında maskot olarak kullanmasını teklif etti. Böylece Ferrari logosu da doğmuş oldu.

1924 yılında, Enzo İtalyan yönetimi tarafından, sportif başarıları nedeniyle şövalye (Cavaliere) unvanıyla ödüllendirildi. 1925 yılında ise Cavaliere Ufficiale ile ödüllendirildi (İtalya’da şövalye unvanı için beş farklı kademe bulunmakta. Bunlardan ikincisi). Aynı yıl, Corriere dello Sport gazetesini Bologna’da kurdu. Spor gazeteciliğine büyük bir merakı olduğunu belirtmekte fayda var. 1927 yılında, otomobil yarışları alanında yaptığı katkılar nedeniyle, şövalyelik unvanının üçüncü seviyesi olan Commendatore ile ödüllendirildi. Aynı yıl içerisinde, Circuito di Modena’yı Alfa Romeo 6C-1500 SS ile kazandı. 1928 yılında tekrar Circuito di Modena’da birinci geldi.

1929 yılında, Scuderia Ferrari’yi Modena’da kurdu. Bu oluşumun temel amacı, patronların aynı zamanda sürücü olarak yarışabilmelerine olanak vermekti. Scuderia hem otomobil hem de motorsiklet alanlarında faaliyet göstermekteydi. Zaman içerisinde oluşum, Alfa Romeo’nun teknik-yarış konusunda en önemli parçası haline geldi. 1933 yılında, yarış departmanı haline geldi.

Enzo Ferrari, 29 Ağustor 1931 tarihinde, Circuito Tre Province’de yarış pilotu olarak son yarışına çıktı. Alfa Romeo 8C -2300 MM ile yarışı ikinci sırada tamamladı. Yarışmalara katılmama kararında, oğlu Alfredo’nun doğumunun yaklaşmış olmasının etkisi vardı. Böylece bütün enerjisini, Scuderia Ferrari’ye yönlendirdi. 1937’de Ferrari, Alfa Romeo 158’i (Alfetta) yarattı. Bu araç, uluslararası yarış sahnesini adeta domine etti. Scuderia Ferrari, 1937’nin sonunda sonlandırıldı ve 1938 yılının başında, Enzo, Alfa Corse’nin başına geçti ve Milan’a taşındı.

6 Eylül 1939 tarihinde, Enzo, Alfa Romeo‘dan ayrıldı. Ayrılma aşamasında yapılan sözleşmeye göre, Ferrari adını 4 yıl boyunca herhangi bir yarışta ya da yarış ile ilişkili bir ortamda kullanmayacaktı. O andan itibaren, Alfa Romoe’yu alt etme tutkusu ile otomobillerini yarattı. 13 Eylül 1939’da, Modena’daki Viale Trento Trieste’de Auto Avio Costruzion’u kurdu (Ferrari).

Auto Avio Costruzioni, Ferrari’nin 815 ismini verdiği iki farklı versiyonu olan bir otomobil üretti. Fiat platformu üzerine kurulan otomobiller, Alberto Ascari ve Marquis Lotario Rangoni Machiavelli tarafından kullanıldı fakat otomobiller beklenen etkiyi yaratamadı. 1943 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nın etkisi sebebiyle, Ferrari, Modena’dan Maranello’ya taşındı ve burada ilk Ferrari fabrikası inşa edildi. Şirket, Modena’da, Roma Ulusal Havacılık Şirketi, Piaggio ve RIV için çalışmıştı. Fakat, Maranello’da taşlama makinesi üretimi üzerine yoğunlaşılmıştı. Kasım 1944’te ve Şubat 1945’te fabrika bombalandı fakat tekrardan hızlı bir şekilde inşa edildi.

Ferrari, ilk otomobilini 1945 yılının sonlarına doğru tasarlamaya başladı. Amaç V12 motorlu bir otomobil tasarlayabilmekti. Sonrasında da göreceğiz bu iddialı tasarım Ferrari’nin demirbaşı olacak. V12 motor, adeta firma ile özdeşleşecek. Değişkenlik yeteneğinin yüksek olması sebebiyle, Ferrari V12 motoru tercih etti.

1946 yılında, Ferrari ilk otomobilinin, spesifikasyonlarını ve tasarım eskizlerini basın ile paylaştı. 1947 yılında, şimdilerde 125 S olarak bilinen otomobili ile açık yolda ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

1948 yılında ilk kez Mille Miglia’yı kazandı. Le Masn 24 Saat Dayanıklık Yarış’larında ilk kez 1949 yılında boy gösterdi. 2 yıl sonra da, Formula 1 yarışlarında yer aldı. Ferrari, ilk Formula 1 şampiyonluğu, Alberto Ascari ile 1952 yılında kazandı. Ascari aynı başarıyı bir yıl sonra tekrar elde etti.

1952 yılında Ferrar, Cavaliere del Lavoro unvanını aldı. Endüstriye verdiği katkılar ve İtalya’nın tanınırlığına uluslararası düzeyde yaptığı katkılar nedeniyle bu unvana layık görüldü. 1956 yılında oğlu Alfredo’yu (Dino olarak da bilinir) kas distrofisi hastalığından kaybetti. Ferrari , oğlunu ölümüne kadar, 1500 cc V6 motorun dizaynında ilgili kişi olarak tuttu ve motor Dino’nun ölümünden 10 ay sonra tanıtıldı. Ferrari’nin bütün V6 motorları, onun adıyla onurlandırıldı.

1960 yılında, Ferrri limited şirket haline geldi ve aynı yıl Enzo, Bologna Üniversitesi tarafından, makine mühendisliği alanında onursal derece ile ödüllendirildi. 1962 yılında, Birleşmiş Milletler tarafında Hammarskjöld ödülüne layık görüldü. 1963 yılında, Enzo Ferrari Maranello’da profesyonel endüstri ve zanaatkar eğitim enstitüsünü kurdu. 1965 yılında Colombus ödülünü kazandı.

1969 yılında, Ferrari Fiat grubu ile bir anlaşmaya vardı ve hisselerin %50’si Fiat’a devredildi. Daha da büyüyebilmek için, güçlü bir partner ile ortaklığın yapılması düşüncesi bu kararda etkili oldu. 1970 yılında, Enzo Kültür ve Sanat Altın Madalyası almaya hak kazandı. 1971 yılında Fiorano pistinin kurulmasına karar verdi ve 8 Nisan 1972 yılında, pist açıldı. Pertini tarafından 1979’da Cavaliere di Gran Croce della Repubblica Italiana unvanıyla onurlandırıldı.

Enzo Ferrari, yönetiminde tasarlanan son otomobil Ferrari F40 oldu (1987). Modena Üniversitesi, Fizik alanında onursal derece ile Enzo’yu ödüllendirdi. 1988 yılında, 90 yaşındayken vefat etti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir