Ford Focus Gösterge Paneli Arızası ve Çözümü


Ford Focus

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan araçlardan bir tanesi de Ford Focus’tur. Bu aracın kullanıcıları genel olarak araçtan memnun olsa da her araçta olabildiği gibi belirgin bazı kronik arızaları bulunmaktadır. Bu arızalardan bir tanesi ve en sık karşılaşılanı da gösterge paneli arızasıdır. Ford focus gösterge paneli arızasının maliyetsiz ve oldukça basit uygulanabilir bir çözümü olduğunu biliyor muydunuz?

Ford focus gösterge paneli arızasının çözümü çok basit olmakla birlikte vermiş olduğu uyarı mesajları genellikle araç sahiplerine daha büyük bir problem olduğunu düşündürmektedir. Çünkü ford focus gösterge paneli arızası tespit  cihazı tarafından bulunamamaktadır. Yani arıza tespit cihazı ile araçta arıza taraması yaptırıldığında maalesef sistem tarafından herhangi bir arıza kodu bulunamamaktadır.

Şimdi kısaca Ford Focus gösterge paneli arızası ve bu arızanın nasıl tespit edileceği, nasıl çözülebileceği hususlarından detaylıca bahsedelim.

Ford Focus Gösterge Paneli Arızası Belirtileri Nelerdir: Bu arızada sürücüler araçları ile seyir halinde bulundukları esnada yol bilgisayarında aniden çıkan “Motor Sistem Arızası”, “Hızlanma Azaltıldı”, “Yakıtta Su Var” vb. şekilde uyarılar vermektedir. Bu uyarılar aracınızda mevcutsa, sebebini merak ediyorsanız ve henüz bir tespit yapamadıysanız panik yapmanıza gerek yok, aracınızda basit bir gösterge paneli arızası mevcut.

Uygulamada ise bu arızanın genel belirtileri şu şekilde kendisini gösterir: Özellikle “Hızlanma Azaltıldı”uyarısı alındığında araç gaza basılmasına rağmen motor tepki vermez, araç gaz yemez ve buna bağlı olarak da araç yavaşlamaya başlar. Araç stop edilip tekrar çalıştırıldığında ise herhangi bir arıza belirtisi görülmez. Bu arıza değişik zamanlarda tekrar başgösterir. Sıklık olarak bu arıza bazı durumlarda günde 4-5 kez bazen de haftada bir kez görülebilir. Ancak sorun tamamen giderilmeden bu arızalardan kurtulmak mümkün olmaz.

Arızanın gösterge paneli arızası olup olmadığını anlamakta kilit nokta aracı stop edip tekrar çalıştırmaktır. Araç tekrar çalıştıktan sonra aracın bilgilendirme ekranındaki arıza bildirimlerinin kontrol edilmesi sonucunda ekranda daha önce beliren uyarılar ile karşılaşılmıyor ise arızanın gösterge paneli arızası olması kuvvetle muhtemeldir.

Tecrübeli araç sürücülerinin de bildiği üzere özellikle elektronik aksamı fazlaca olan araçlarda yaşanacak elektronik arızalarda gerek parça gerekse işçilik masrafları oldukça yüksek bir fatura ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Konuyu bilmeden rastgele bir ustaya giderseniz gösterge paneli arızasında 300,00 TL ile 500,00 TL arasında değişen miktarlarda masraflarla karşılaşmanız da muhtemel.

 

Büyük bir problemmiş gibi görünen gösterge paneli sorununun çözümü ise aslında çok daha basit ve ucuzdur. Bu sorunda yapılması gereken aracın gösterge panelini sökerek soket kısmının alt tarafında bulunan 32 pinli bölümün lehimlerini tazelemektir. Bu lehimlerin zaman içerisinde yıpranması sonucu araç bilgisayarı tarafından uyarı paneline farklı uyarı mesajları gönderilmektedir. Gösterge panelinin söküm işini her kullanıcı kendisi yapamayabilir.  Ancak gösterge paneli sökülerek veya söktürülerek herhangi bir elektronikçide eskiyen lehimlerin tamamı yenilettirilerek çok cüzi bir maliyetle göze büyükmüş gibi gözüken bu arıza kökünden çözülebilir.

Bu yazımız ile sizlere sanayi ortamında çok fahiş fiyatlarla tamiri yapılan ve ford focus araç sahipleri tarafından da sıklıkla dile getirilen ve çözüm aranan bir arızanın çözümünü anlaşılabilir bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarım yardımcı olabilmişizdir. Bu arızaya ilişkin olarak kendi elinizden tamir işi gelmiyor ise arızanın sebebini gittiğiniz elektronikçiye ısrarla söylemenizi tavsiye ediyoruz. Sizlere keyifli ve arızasız günler diliyorum.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir