Fren Bakımı Nasıl Yapılır?


Fren
Fren

Araçların durmasını ya da yavaşlamasını sağlayan en önemli unsur olan frenler, bütün araçlarda hayati önem taşır. Özellikle her gün kullandığımız taşıt olan otomobillerde fren bakımlarını ihmal etmemiz gerekir. Yapılan fren kontrolleri sayesinde olası kaza risklerini en aza indirerek kendinizi ve ailenizi koruyabilirsiniz. Her on bin kilometrede fren kontrolü yapmanız önerilir.

Aracın fren sistemi iyi çalışmıyorsa, durma mesafesi artar. Bu gibi durumlarda araç normal mesafede durmadığı gibi sağa veya sola çeker böylece sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesine neden olabilir.

Fren kontrolü yaparken bakmanız gereken temel birkaç unsur vardır.

Fren Balataları

Fren balataları için değiştirme sıklığı gibi bir durum söz konusu değildir. Fren balatalarının durumu sürücünün kullanımına ve hava şartlarına göre değişir. Fren balatalarının bittiğinden şüpheleniyorsanız frene bastığınızda ses geliyorsa, frenlerinizi servise göstermenizde fayda var.

Fren Hidroloği

Fren hidroliği seviyesi kontrol edilmelidir.Hidrolik yağlar aracınızın marka ve cinsine göre belirlenen sürelerde değiştirilmelidir.Hidrolik haznesindeki yağın düşmesinin sebepleri ise fren sistemindeki kaçak veya fren balatalarının aşırı yıpranması olabilir.Eğer hidrolik yağı takviyesi yapıyorsanız yağı boyalı kısımlara bulaştırmamaya dikkat ediniz ve işlemi tamamladıktan sonra ellerinizi bol suyla yıkayınız. Ayrıca fren hidroliğini değiştirmek için kendinize güvenmiyorsanız mutlaka profesyonel bir kişiden yardım alınız. Fren hidroliğinin değiştirilmesi sırasında yapılacak basit bir yanlış dahi fren pedalının tamamen boşa çıkmasına ve çalışmamasına neden olabilir.

Aracınızdaki el fren mekanizmasını da belirli aralıklarla kontrol ettiriniz ve yıpranmışsa yenisi ile değiştiriniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.