İki Araç Arasına Nasıl Park Edilir?


Park
Park

Araba kullanan neredeyse herkesin en sık karşılaştığı problemlerden biri de otomobilini park edecek yer bulabilmektir. İki araç arasına park etmek zorunda kaldığımızda bu sorunu kısa ve kola yoldan çözmenin birkaç püf noktası varıdr.

Aracımızı park etmek için bulduğumuz boşluğun aracımızın boyuna uygun olduğundan emin olmamız gerekir. İki araç arasına girmek için için geri vitesle işe başlamak önemli bir noktadır. Aracımızı öndeki arabayla aynı hızaya getirdikten sonra geri vites yardımıyla arka kapımızı yanımızdaki arabanın arka farıyla aynı hizaya gelene kadar düz ilerleyip aynı hizaya geldikten sonra tam sağ ya da tam sol yaparak girmek istediğimiz yöne direksiyonumuzu çevirmeliyiz. Gaza basmak yerine fren ayarımızı azaltıp çoğaltarak ilerlememiz; olası bir kazayı engeller.

Gireceğimiz boşluğun darlığına göre bir kaç ileri geri manevra yaparak aracımızı toparlayabiliriz. Geri viteste giderken aracımızın arka kısmının kaldırıma yeterince yaklaştığından emin olduktan sonra direksiyonumuzu ters yönde çevirerek ön kısmın arka kısımla eşit hizaya gelmesini sağlarız. Arka araca yeterince yaklaştığımızı anlamak için dikiz ya da yan aynalardan faydalanabiliriz.

Park etmek için yardımcı olan araçlardan biri ise sensörlerdir. Bazı araçlarda kendiliğinden bulunabildiği gibi sensöre sahip olmayanlar için oto tamircilerinde, büyük yapı marketlerde seyyar sensörler satılmaktadır. Oldukça küçük olan bu aleti; aracımızın arka alt kısmına herhangi bir delme işlemi uygulamadan monte edebiliriz. Sabitlemek için gerekli malzemeler satın aldığımız sensörle birlikte aynı pakette bulunmaktadır.

Arka araca yakınlığımızı saptamak için bu yöntemlerden herhengi birini kullandıkatn sonra ön tarafın da bir kaç kısa ve gaza basmadan yapacağımız manevrayla mesafesini ayarlayabiliriz. Mesafeden, kaldırıma yakınlık derecemizden ve aracımızın iki araç arasında yolda kalan kısmının olmadığından emin olduktan sonra park etme işlemimizi gerçeleştirmiş oluruz. İki araç arasına park etmenin başka bir püf noktası da park sırasında olası problemleri önlemek adına ön cama telefon numaramızı küçük bir led ekran ya da kartvizit yardımıyla yazarak belirtmektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir