İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?


Araç
Araç

İstediğimiz özelliklerde, ayağımızı yerden kesecek bir araca sahip olmak hepimizin hayalidir. İşte o gün geldi çattı ve bir araç almaya karar verdiniz. Araç piyasasını incelediniz ve bütçenize uygun olduğu için tercihinizi ikinci el araç almaktan yana kullandınız. Peki eylem planınız ne olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz?

Sıfır araç alımında muhatabınız satış sürecini kurumsal standartlarda gerçekleştiren bir yetkili satıcı olduğu için araç alım işlemi güvenlidir. Ancak ikinci el araç alımında muhatabınız aracın sahibi gerçek kişi, tüzel kişi, ikinci el araç galerileri, internet ortamındaki araç satış siteleri gibi çeşitli olabilmektedir. İlgilendiğiniz ikinci el aracın özellikleri bahsettiğimiz muhataplar tarafından size bilinçli veya bilinçsiz olarak yanlış aktarılabilmektedir. Dolayısıyle bir araca piyasa fiyatının üzerinde bedel ödemeniz ve ileride hesapta olmayan ağır bakım onarım masrafları ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilmektedir.

  • Sizin ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacağına inandığınız bir ikinci el aracı mutlaka farklı yol koşullarında sürerek test edin. Test sürüşü, aracın ön görüş alanının, yol tutuşunun, vites geçişlerinin, oturma konforunun ve daha bir çok özelliğinin istediğiniz şekilde olup olmadığı hakkında karar vermenizi sağlar.
  • İkinci el araç alımında öncelikle aracın tüm geçmişini size ekspertiz ve servis kayıtları ile belgeleyecebilecek yetkili satıcıları tercih edin. Size sunulan belgelerde firma yetkilisine ait kaşe ve imza bulunmasına özen gösterin.
  • İkinci el  araç alacağınız muhatap galeri, aracın sahibi veya internet sitesi ise: Aracın satışına engel bir durumun olmadığına, çalıntı olmadığına ve eski dönemlere ait borcu bulunmadığına dair belge isteyin. Belgeleri edindikten sonra aracın hasar durumu, teknik özellikleri, geçmiş bakımlarının kontrolü için yetkili bir serviste ekspertiz yaptırın. Yetkili servisten aracın özelliklerine göre güncel piyasa değerini de belirtmesini isteyebilirsiniz. Böylece aracın sizden talep edilen ücreti ile ilgili fikir yürütebilir, satıcı ile pazarlık yapabilirsiniz. Ekspertiz dökümanının mutlaka servis yetklisi tarafından kaşeli ve imzalı olmasına özen gösterin. Bu işlem sonrasında ödeyeceğiniz ekspertiz ücreti size ek bir maliyet olarak görünse de ileriki dönemlerde ikinci el araçtan kaynaklanacak mağduriyetinizi önleyecek, güvenli ve piyasa değerinde bir araç alışverişi yapmanızı sağlayacaktır.

Bütün bunlardan sonra satın aldığınız araçta dikkat etmeniz gereken tek şey trafik kurallarına uyarak güvenli ve keyifli bir sürüş gerçekleştirmek olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir