Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kasko
Kasko

Trafik sigortası kanuni olarak zorunludur. Kasko sigortası isteğe bağlıdır. Kapsam alanı olarak kasko sigortası, trafik sigortasının kapsamında olmayan bir çok teminatı kapsar. Ülkemizde araç sahibi olmanın ekonomik olarak çok da kolay olmadığı düşünüldüğünde kasko yaptırmak gayet doğal bir istektir.

Hangi Kasko Sigortası

Gerçekte ihtiyaç olan teminatları iyi düşünün. Kasko hesaplanırken fiyatı yükselten en önemli etkenlerden biri de teminatlardır.

Hesaplama yapılırken, faydalanabilecek indirimleri araştırın. Hasarsızlık, meslek, çalışılan kurum, sürücünün durumu gibi farklı değişkenler kasko fiyatınızda indirim sağlar.

Hemen hemen her sigorta şirketi farklı ürün seçenekleri sunar. Kasko ürünlerinin özelliklerini ve teminatlarını iyice incelemeden acele karar vermek doğru değildir.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilecek Konular

  • Mini hasar: kasko yaptırdığınız yerin anlaşmalarına dikkat edin. Ufak kazalar sonrası mini hasarın sözleşmenizde olmaması canınızı sıkabilir. Ufak kazalar sonrası mini hasarın olmadığı gerçeğiyle yüzleşirsiniz.
  • Yol yardım: Bazı kasko şirketleri ücretsiz olarak yol yardım desteği sunar. Bazılarında ise bu sınırlandırılmıştır. Bu önemli değil demeyin. Bir gün ihtiyacınız olabilir.
  • Kaskonun üst limiti: Genelde 50 bin TL’lik bir üst limit uygulaması vardır. Fakat yine de sözleşmede bu rakamı kontrol etmek gerekir. Eğer daha düşük bir limit varsa bu konuyu irdelemek önemlidir.
  • Doğal Afetler: Son dönemde ülkedeki doğal afetlerin çok olması bu maddenin önemini arttırdı. Bazı kasko şirketleri doğal afetleri sözleşmenize dahil ederler. Fakat yine de bu seçenek mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Çalınmaya Karşı: Bazı kasko şirketleri çalınmaya karşı yedek anahtar şartı koşar. Eğer yedek anahtar sahibi değilseniz bu sıkıntı yaratacak bir durumdur. Yine sözleşmenizde bu noktayı es geçmeyin.
  • Anlaşmalı olunan yerler: Kasko şirketinizin ne kadar çok anlaşması varsa, bu sizin durumunuzu o kadar kolaylaştırabilir. Aksi halde anlaşmalı yer bulana kadar zorluk çekebilirsiniz.
  • Araba Teslimi ve Tamir Süreci: Bazı kaskolar arabanızı servise verir vermez tamire başlar. Bazılarında ise bunun bir bekleme süresi vardır. 3 günde tamir olacak aracınızı 15 günde teslim alabilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.