Lastik Nasıl Saklanır?


Lastik

Kış lastikleri 7 °C sıcaklığın altında en iyi yol tutuşu sağlarlar. Bu sıcaklık değerlerinin üzerinde kış lastiklerinin yol tutuşları azalmaya başlar. Bu sebeple sıcaklığın 7 °C’u geçtiği dönemde araçlara dört mevsim olarak adlandırılan, genel kullanıma yönelik lastiklerin takılması gerekir. Araçlarında yaz lastiği ve kış lastiği şeklinde iki farklı lastik kullananlar içinse, mevsim itibari ile kullanılmayan lastiklerin saklanması özen gerektiren bir iştir. Kullanılmayan lastiklerin uygun koşullarda saklanmasına dikkat edilmelidir. Uygun koşullarda saklanmayan lastiklerde çatlamalar ve yapısal bozukluklar meydana gelebilir. Peki, kullanılmayan lastiklerin en sağlıklı şekilde saklanması için ne yapılması gerekir, biliyor musunuz?

Lastik Nasıl Saklanır?

  • Lastiklerin saklanması için tercih edilen ortamın güneş ışığı almaması gerekir. Güneş ışığı lastiklere zarar vereceği için özellikle açık ortamlar lastiklerin saklanması için uygun değildir. Balkon, teras ve bahçe gibi bölgeler doğrudan güneş ışığı alacağı için lastikler bu gibi yerlerde saklanmamalıdır.
  • Lastiklerin saklanması için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da lastiklerin saklanacağı yerin sıcaklığıdır. Sıcaklığın gereğinden fazla ya da az olması da lastiklerin zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple lastiklerin saklanacağı yerlerin ılık ortamlar olmasına dikkat edilmelidir. Bu iş için en uygun sıcaklık aralığı 10 ile 25°C arasıdır. Yazın çok sıcak ve kışın çok soğuk olan çatı araları gibi ortamlar bu sebeple lastiklerin saklanması için uygun ortamlar değildir. Ancak çatı izolasyonu iyi yapılmış ve çatı arasının sıcaklık değeri ideal sıcaklık aralığında kalıyorsa lastikler bu ortamda saklanabilir.
  • Lastiklerin saklanırken nemden ve sudan da uzak tutulmaları gerekir. Havanın çok nemli olduğu yerlerde lastiklerin hava almayacak şekilde bir poşetle ambalajlanarak saklanması, lastiğin nemden korunması için ideal bir yöntemdir. Ancak bu ambalajlama işleminden önce lastiğin temizlenmesi ve tamamen kuru olduğundan emin olunduktan sonra ambalajlanması gerekir. Eğer lastiklerin muhafaza edileceği yerin zeminin su alma tehlikesi varsa, lastikler tahta palet gibi bir yükselti üzerine koyulmalıdırlar.
  • Uygun koşullar sağlandığında lastikler jantlı ve jantsız olmak üzere iki farklı şekilde saklanabilirler. Eğer lastiklerin jantları ile birlikte saklanmaları tercih edilecekse lastikler şişik bir şekilde jantlarından iple yüksek bir yere asılarak saklanabilirler. Bu durunda lastikler üst üste istiflenerek de saklanabilirler. Ancak belirli aralıklarla istiflenen lastiklerin sıralaması değiştirilmelidir. Eğer lastikler jantsız olarak saklanacaklarsa da dikey konumda saklanmalıdırlar. Bu durumda lastiklerin yapısının bozulmaması için her hafta gibi bir miktar çevrilmeleri gerekir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir