Motosiklet Akü Bakımı


Motosiklet
Motosiklet

Akü, motorlu taşıtların olmazsa olmaz bir parçasıdır çünkü, ilk olarak motoru çalıştırırken ateşleme yapar ve motorun çalışmasını sağlar. Bunun dışında far veya farlar aracınızda varsa alarm da akü sayesinde çalışır. Motosiklet akünüzün sağlığı için öncelikle motorunuzu çok uzun süre bekletmemelisiniz, eğer kullanmıyorsanız ve bekletmek zorunda iseniz mümkün olduğunca sıcak yerlerde bekletmelisiniz bunun nedeni soğuk havanın akü içerisinde ki elektiriği almasıdır. Eğer böyle bir şey yaşanır akünüz kullanılmaz hale gelir ve motosikletinizi kullanamazsınız, yeni akü almanız gerekir.

Böyle olayların başınıza gelmesini istemiyorsanız motosiklet akünüzü sık sık kontrol etmek zorundasınız ve bakımını yapmak zorundasınız. Peki bunu nasıl yapabilirim diyorsanız eğer cevabı çok basit, arada sırada bile olsa motorunuzun başka bir sorunu da yok ise motosikletinizi çalıştırıp biraz sürmelisiniz böylelikle akü çalışmış ve aynı zamanda da şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında motosikletinizin akü bakımını her hangi bir motosiklet servisine gidip çalışanlardan motosikletinizin aküsünü kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Burada çalışanlar ölçüm aletleri ile motor akünüzün amperinin nasıl olduğuna bakabilirler, eğer akünüzün amperi 12.5 ya da 12.6 seviyerinde ise akünüz gayet iyi bir seviyededir. Servisler de bu kontroller dışında akünüz sulu model ise suları tamamlanabilir, kuru bir model ise şarj edilebilir ya da siz akünüzü evinizde şarj edebilmek için uygun aletlerden alıp şarj edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir