Motosiklet Jantı Nasıl Parlatılır?


Motosiklet
Motosiklet

Birçok insanın hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olan motosikletlerin temizliği oldukça önemlidir. Motosiklet tutkunları araçlarının bakımı için çok fazla zaman harcayabilirler.

Motosikletlerin çekiciliğinde önemli bir paya sahip olan jantları parlatıp aracımızın güzelliğine güzellik katmak aslında oldukça kolay. Piyasada jantlar için üretilmiş özel temizleyici ve parlatıcı cilalar bol miktarda bulunmakta.

Su ve köpükle yıkamak kesinlike jantları parlatmak için kesin çözüm değildir. Çünkü jantlar belli bir süre sonra biriken yağlardan dolayı oldukça kirlenir ve bu yağları çıkarmak için özel temizleyiciler gerekir.

Eğer bir motosiklet tutkunuysak ve çocuğumuz gibi baktığımız motosikletimizin jantlarını parlatıp çekiciliğini artırmak istiyorsak ihtiyacımız olan şeyler çok basit: Bir miktar köpük ve su, yumuşak bir sünger, jant temizleme spreyi ve jant cilası…

  • Öncelikle normal köpüklü su ile jantlar güzelce yıkanmalı. Su tazyikli olursa jantların üzerinde oluşan kaba kirlerin temizlenmesi daha kolay olur. Çevreden biriken tozlar ve oluşan paslar bu sayede temizlenir. Daha sonra jantın üzerini saran yağları temizlemek için jantlar gaz yağı ile silinmeli. Yıkama şirketlerinin araç jantlarını parlatmada kullandıkları gaz yağını benzincilerde ve oto aksesuarcılarda bulmak mümkündür. Gaz yağı bulamadıysak aynı işlevi gören mazotla da jantlarımızı silip biriken yağlardan kurtarabiliriz.
  • Yağları çıkardıktan sonra sıra gelir jantlarımızı parlatmaya. Üzerinde biriken kaba kirlerden ve yağlardan arınan jantlara jant temizleme spreyi sıkılarak derinlere ulaşmış kirlerin de çıkarılması sağlanır. Çözücü özelliği kuvvetli olan bu spreyler alışveriş merkezlerinde, oto aksesuar ile oto kuaförlerde kolaylıkla bulunabilir.
  • Bazı jant spreylerinde hem kiri atma hem de parlatma özelliği olduğundan jantlarımız ideal parlaklığa kolayca kavuşur. Ancak yine de ışıldayan ve göz kamaştıran jantlar için son bir işlem daha yapılabilir. Bunun için de ihtiyacımız yine alışveriş merkezlerinde ve oto kuaförlerden rahatlıkla temin edebileceğimiz jant cilasıdır. Kiri akıtılıp iyice temizlenen jantlara jant cilası sürülür ve kurumaya bırakılır. Jant cilası kuruduktan sonra kuruyan jant, jant fırçası ile güzelce ovulur.
  • Yıkayarak tozunu kirini almak, gaz yağı veya mazot yardımıyla biriken yağlardan kurtarmak, jant spreyi ile iyice temizlemek ve jant cilası ile son dokunuşu yapmaktan oluşan dört aşamada jantlarımızı ilk günkünden daha parlak yapmak bu kadar kolay.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir