Motosiklet Nasıl Seçilir?


Motosiklet
Motosiklet

Bireysel ulaşım konusundaki en önemli alternatiflerden biri olan motosiklette direk vücudunuz vardır. Bu yüzden motosiklet hata kabul etmeyen ve tecrübe isteyen bir alettir. Bu tecrübeyi de bir anda elde edemeyeceğiize göre adım adım gitmek ve doğru yol izlemek önemlidir.

Motosiklet kullanmayı öğrenmeye başlamak için en uygun motosikletler 250cc ve altı küçük hacimli motosikletlerdir. Bu küçük hacimli motosikletler arasında ise scooter diye tabir edilen otomatik vitesli motosikletlerdir. Bu motosikletler sayesinde motosikletle trafikte nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz ve dikkatinizi sadece trafiğe verirsiniz. İlk motosikletinizin hafif olması da bir avantajdır.

Çünkü motosikletin ağırlığını ilk başlarda ayaklarımıza daha fazla aktarırız ve ağır motosikletlerde bu işi yapmak daha zordur. Ayrıca küçük hacimli motosiklet alırken bir avantaj da 100cc ve altı motosikletlerin motorlu taşıtlar vergisinden muaf tutulması. 100cc ve altı bir motosikleti başlangıç motosikleti olarak seçerseniz vergi vermekten de kurtulmuş olursunuz. Eğer scooter yerine manuel vitesli motosikletle başlamak isterseniz de 125 ve ya 150cc lik motosikletler uygun birer başlangıç motosikletidirler. Hem küçük hacimli olup gaz kontrolünün kolay yapılması sizin motosiklete daha hakim olmanızı sağlar hem de orta uzunluktaki mesafelerde küçük hacimli scooterlara göre daha kolay yol almanızı sağlar.

Motosiklet alırken bir diğer önemli konu da sele yüksekliğidir. Motosiklet alırken boyunuza göre, ayağınızın yere rahat bastığı yüksekliklerdeki seleli motosikleti tercih etmelisiniz. Ayaklar yere tam basmazsa artçıyla sürüşlerde duraklama ve beklemeler çok zor olur. 250cc ve altı olarak kabul edilen küçük hacimli motosikletlerden 500 ve ya 600cc gibi büyük hacimli motosikletlere geçerken de daha çok 4 silindir yerine 2 silindirli motosikletleri tercih etmeliyiz. Hem büyük hacimin rahatlığını sağlarlar hem de 4 silindirli motorlara göre daha yavaş ve gaz kontrolleri kolaydır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir