Navigasyon Cihazı Nasıl Kullanılır?


Navigasyon

Araçlarda gidilecek adresin bulunmasını sağlayan navigasyon cihazları özel bir donanıma ve yazılıma sahip elektrikli cihazlardır. Bu cihazların GPS hizmeti veren uydulardan en az 3 tanesine bağlanması sonucunda, cihazın içinde bulunduğu aracın yeri çok büyük bir doğruluk oranı ile tespit edilir. Bu şekilde aracın konumu, cihaz veri tabanında bulunan haritaya göre değerlendirilerek aracın nerede olduğu, nereye doğru ve hangi süratte yol aldığı değerlendirilerek araç sürücüsüne gerekli yönlendirmeler ve uyarılar yapılır ve sürücünün varmak istediği noktaya kolayca ulaşması sağlanır.

Kullanımı yaygınlaşan ve yeni çıkan araçlarda yavaş yavaş standart donanım haline gelen bu cihazlar sayesinde yol bulmak artık eskisi kadar zahmetli olmuyor. Navigasyon cihazlarının kullanılması ile araçlarının sık sık yol kenarına çekilerek bir bilenden yol tarifi istenmesi ihtiyacı de bu şekilde son derece azaltılmış oluyor.

Bu cihazlar sayesinde daha önce hiç gidilmemiş bir yere gidilse bile, varılacak adresin el ile koyulmuş gibi bulunması mümkün oluyor. Ayrıca navigasyon cihazlarının sürücüyü sesli bir şekilde yönlendirmesi ile trafikte ilerleyen sürücülerin yol kaçırmamak için sürekli sağa sola bakarak dikkatlerinin dağılması da engellenmiş oluyor. Bununla birlikte bu cihazlar aracın süratini de algıladıklarından dolayı, hız sınırının aşıldığı durumlarda sürücüyü uyarmasıyla, süratten dolayı oluşabilecek tehlikeli durumların önüne geçilmesi de sağlanmış oluyor.

Navigasyon Cihazı Nasıl Kullanılır?

  • Navigasyon cihazını kullanmadan önce, cihazın güncel bir haritaya sahip olması için harita güncellemesi belirli aralıklarla yapılmalıdır. Güncel haritalar cihazın üreticisi tarafından ücretli ya da ücretsiz bir şekilde sunulabilir.
  • Navigasyon cihazı aracın içerisine sürücünün görüşünü engellemeyecek ve dikkatini dağıtmayacak şekilde yerleştirilmelidir.
  • Cihazın şarj durumu kontrol edilmeli ve sürüş esnasında cihazın kapanmasını engellemek için navigasyon cihazı aracın çakmak girişine bağlanmalıdır.
  • Varılmak istenen noktanın adres bilgileri “Adres Bul” seçeneği ile navigasyon cihazına, araç park halindeyken girilmelidir. Seyir halindeyken cihazda yapılacak olan işlemler kazalara yol açabileceği için cihazda yapılacak her türlü işlem için araç yol kenarına çekilmelidir.
  • Sürekli gidilen yerlerin konumları navigasyon cihazlarının hafızasına kaydedilerek ya da bu adresler navigasyon geçmişinden seçilerek adres girişi işlemi hızlandırılabilir.
  • Eğer varış noktasından önce başka yerlere de uğranmak isteniyorsa, rota üzerine bu noktalar da eklenerek varış noktasında önce duraklar oluşturulabilir. Bu şekilde her nokta için ayrı ayrı planlama yapılmasına gerek kalmaz.
  • Gidilecek olan yer hastane, otel veya benzin istasyonu gibi bir yer ise, bu yerlerin konumuna navigasyon cihazındaki “POI” veya “Önemli Noktalar” bölümünden ulaşılabilir. Özellikle bulunulan konuma en yakın eczane, otel ya da benzin istasyonu arandığında bu noktaya ulaşılabilmesi için cihazda bulunan POI bilgileri çok faydalı olmaktadır.
  • Seyir esnasında navigasyon ekranındaki harita dikkat dağıtmamak için göz ile sadece ihtiyaç duyulduğunda takip edilmeli, bunun haricinde navigasyon cihazının sesi sürücü tarafından duyulabilecek kadar açılmalı ve cihazın yönlendirmeleri sesli olarak takip edilmelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir