Otomatik Şanzıman Yağı Nedir?


Otomatik Şanzıman

Otomatik vites araç sahibiyseniz, arabanızı alırken büyük ihtimalle ayni model arabanızın düz (manuel) vitesli olan seçeneğine kıyasla fazla para ödemişsinizdir. Fakat zamanla, bu ücret farkı sizin için bir kayıp olmaktan çıkıp, kar haline gelmeye başlar. Bunun sebebi otomatik vites arabaların, hor kullanılmadığında ve yağ değişimleri düzenli yapıldığında 150.000 – 200.000 km’lere kadar şanzıman bakımına ihtiyaç duymamalarıdır. Öte yandan, düz vites arabalarda yaklaşık her 40.000 km‘de bir bu bakım yapılmalıdır. Her ne kadar durum böyle olsa da, otomatik vites arabanızın yağ değişimini eksik etmemelisiniz.

Otomatik şanzıman yağı, aracınızın özellikle birbiriyle temas halinde ve hareketli olan metal parçalarının aşınmasını önleyen, bir nevi kayganlaştırıcı görevi gören bakım malzemesidir. Aracın yağ miktarının çok azalması veya kullanılmayacak bir duruma gelmesi halinde, çok vakit geçmeden arabanızda şanzıman arızalarıyla karşılaşmaya başlarsınız. Bu gibi durumlarda en sık karşılaşılan sorunlar; vites geçişlerinin sarsıntılı olması, özellikle kalkış esnasında sıra dışı sesler çıkması, boş viteste seyahat ederken arabanın şanzımanından sürekli sesler gelmesi ve alışık olunmayan devirlerde vites değişmesidir. Bu sorunlardan biriyle karşılaştığınızda hemen otomatik şanzıman yağınızı kontrol etmeli ve aracınızı servise götürmelisiniz.

Sürücüler araçları için otomatik şanzıman yağı alırken, araç tipine ve modeline en uygun yağı almalıdır. Binek arabalar için farklı, ticari arabalar için farklı, kamyonet ve motosikletler için farklı şanzıman yağları mevcuttur. Hatta bazı araba modelleri için o modele özel olarak üretilmiş otomatik şanzıman yağları vardır. Kendi aracınıza en uygun yağı aldığınızda, şanzıman arızalarını önlemekle kalmaz aynı zamanda şanzımanda sıcaklığın düşmesini ve dolayısıyla yakıt tasarrufunu, uzun parça ve yağ ömrünü sağlamış olursunuz.

Sonuç olarak, arabanız için hayati önem taşıyan otomatik şanzıman yağı kullanımı, değişimi ve bakımı asla göz ardı edilmemesi gereken bir faktördür. Arabanızı daha uzun sure ve verimli olarak kullanmak için yağ değişimine gereken önemi vermelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir