Otomobilin İçi Nasıl Temizlenir?


Otomobillerin içine her ne kadar özenle bakılsa da toz ve kire maruz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Toz ve kir içindeki bir arabada seyahat etmek hem sağlığı hem de geçirilebilecek güzel bir sürüş keyfini olumsuz etkileyecektir. O halde otomobilin iç temizliğine gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Otomobilin iç temizliği ise paspasların temizlenmesinden başlanarak, koltuk, döşeme ve konsolun silinmesine kadar tüm detayları kapsar.

Yerdeki paspaslar çıkartılarak silkelenebilir. Ancak derinlemesine bir temizlik için fırça yardımıyla paspaslar iyice yıkanmalıdır. Bu işlem paspaslar eğer kauçuktan yapıldıysa uygulanmalıdır. Halı paspaslar için ise elektrikli süpürgeyle temizlemek yeterlidir. İsteğe göre bu tür halılar için yaptırılmış bazı özel malzemeler ile fırçalanabilir. Paspasların köpürtülerek fırçalanması gerekmektedir. Sonra da güneşte kurumaya bırakılmalıdır. Tam anlamıyla kuruduğunda araç içine serilebilir. Ardından araç içinin süpürülmesine gelinir. Süpürme işlemi sadece yere değil koltuk sırtına, oturma yerlerine de yapılmalıdır. Burada elektrikli süpürgeler veya özel tasarım şarjlı süpürgeler kullanılabilir.

Koltuk ve döşeme temizliğinde kumaşın yapısına göre davranılması gerekmektedir. Koltuk dokusu ya kumaş ya da deri olacaktır. Her ikisi için de ayrı ayrı olan temizleme spreylerinin kullanılması önerilir. Böylece her iki doku da uzun dönemde sağlıkla korunabilir. Son işlem ise otomobilin ön konsolunun ve direksiyonun temizliğidir. Bu alanlar için yapılmış özel spreylerin kullanılması önerilir. Bu spreyler ise kuru ve yumuşak bir mikro fiber bez yardımıyla silinir. Ancak hoparlör kısmına bu spreyin denk gelmemesi gerekmektedir. Klima deliklerinin de sprey gibi bir sıvı kullanmaksızın kuru bir bez yardımıyla silinmesi önerilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir