Park Sensörü Nasıl Çalışır?


Park Sensörü

Park sensörleri, sürücünün işini kolaylaştırmak adına, bazı arabalarda sadece arka kısımda, bazılarında ise hem ön hem de arka kısımlarda kullanılan bir araba aksesuarı. Araba satın alırken ekletebildiğiniz gibi, sonradan da eklenebilir. Amacı isminden de anlaşılabileceği üzere aracı park ederken sürücüyü uyarmak. Sensörler, ultrasonik dalga(ses dalgalarıyla) veya elektromanyetik dalga(ışınlar yardımıyla) teknolojilerini kullanarak, cisimleri algılarlar. Sensörden çıkan dalgalar cisme çarptıktan sonra sensöre döner. Bu arada geçen süreye göre sistem cismin uzaklığını anlar ve sürücüyü uyarır.

Arka park sensörleriyle başlayacak olursak, aracı park etmek isteyen şoför, geri viteste bir cisme yaklaştığında “bipp.. bipp..” sesleriyle sürücüyü uyarmaya başlıyor. Araç bir cisme yaklaştıkça “bipp..” sesleri sıklaşmaya başlamaktadır. Menzili hassasiyetine göre çeşitlilik gösterir. 1 metreden başlayıp 2.5 metreye kadar algılayabilen park sensörleri bulmak mümkündür.

Genelde 30 cm’ye gelindiğinde ise bu sesler sürekli olarak gelmeye başlar. Bu sayede sürücü arkasında bulunan herhangi bir cisme çarpmadan kolaylıkla aracı park edebilir. Ön park sensörleri de aynı amaca hizmet etmektedir. Geri vitesin ardından öne doğru manevra yaptığınızda otomatik olarak aktif olabildikleri gibi, aracın içinde aktif etmek için buton da olabilir. Farkın anlaşılabilmesi için, ön ve arka park sensörlerinin sesleri birbirinden farklıdır.

Bazı sensörler sadece sesle uyarım yaparken, bazıları aynı zamanda LED ekranlar yardımıyla sürücüye kalan mesafeyi gösterir. Sensör sayıları 2,4,6 şeklinde değişmektedir. Sensörler kullanışlı olmasına rağmen, her teknolojik cihaz gibi hata yapabilir. Bu yüzden her halükarda park edilecek alanı kontrol etmekte fayda var.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir