Park Sensörü Nasıl Takılır?


Park Sensörü

Bütün araçlarda bulunan park sensörleri araçların olmazsa olmazları arasına girdi. Peki bu park sensörü nedir, nasıl çalışır ve nasıl takılır şöyle bir göz gezdirelim.

Park sensörleri genel olarak araçların arka tamponuna yerleştirilir ve sürücünün araba ile geri geri hareket ederken aracın arkasında ki engel ile kalan mesafeyi ultrasonik sensörler sayesinde ölçerek araç kullanıcısına bip sesiyle bildirim gönderir. Ortalama olarak araç ile engel arasında 30 santimetrelik bir mesafe kaldığında bip sesi sürekli olarak devam eder. Ancak aracınızda park sensörü bulunması sizin rahat bir şekilde geri geri hareket etmenize olanak sağlamaz bu manevraları yaparken arkanıza bakarak aracı kullanmak yararınaza olacaktır çünkü, park sensörleri aracın arkadasında bulunabilecek küçük çubuk gibi ince şeyleri ya da direkleri algılayamayabilir.

Gelelim park sensörlerinin araca yerleştirilmesine. park sensörleri bazı araçlarda üretimden itibaren vardır yani ek bir park sensörü takmamıza gerek yoktur ama park sensörü olmayan her araca da kişinin tercihine göre takılabilir. Park sensörlerini oto aksesuarı satan yerlerden, internetten vs alış veriş yapılan yerlerden alıp kendimiz de takabiliriz ancak sensörün sağlıklı çalışabilmesi için işi bilen bir kişiye taktırmak çok daha iyi olabilir.

Kendimiz takmak istediğimiz de ise öncelikle yapmamız gereken şey aracımızın arka tamponunda belirlediğimiz yerleri önceden çizerek gerekli aletle belirlediğimiz yerlere delik açmalıyız ancak bunu yaparken çok büyük zararlar vermemeye dikkat etmeliyiz, sonrasında ultrasonik sensörlerimizi deldiğimiz yerlere yerleştirerek gerekli aparatları ve parçaları tekrar aracımıza takabilir, park sensörünün çalışabilmesi için kablolarını okuyarak doğru soketlere takmalıyız. Ancak aldığımız park sensörünün çeşidine göre içerisinden çıkan kullanım kılavuzuna harfi harfine uymamız gerekmektedir.

Son olarak tavsiyemiz park sensörünü bu işleri yapan oto aksesuarcılarına çok cüzzi miktarlar ödeyerek doğru bir şekilde takırabilir ve sağlık şekilde kullanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir