Peugeot 308 Dizel-Otomatik nasıl bir araba?


Peugeot 308

Dizel-otomatik araçlara talebin artmasından dolayı markalar yeni modellerini piyasaya sürüyor. İşte Bu modellerden biri olan Peugeot 308 incelemesi

Peugeot 308 rekabetin çok yoğun olduğu kompakt hatchback (c) sınıfında yer alıyor. Durum böyle olunca da her yeni çıkan model pazardan pay kapmak için rakiplerini hedef alıyor. Peugeot’un Bu segmentteki en önemli rakipleri Citroen C4, Opel Astra, Hyundai i30, Toyota Auris, Ford Focus ve VW Golf.

Tasarım olarak yeni Peugeot 308 eski modele hiç benzemiyor. Yeni tasarımla birlikte Çok daha çağdaş çizgilere kavuşan araç oldukça sportif bir görünümü sunuyor. Daha çok genç kullanıcıları hedefleyen yeni Peugeot 308 alçak konumlandırılmış, arkaya doğru uzayan şık bir tasarımı var.

Ön ve arka dingil aralıkları artırılan Peugeot 308, yandan bakıldığında sportifliğin yanı sıra aerodinamiğe de önem vermiş. Yeni Peugeot 308 eğimli tasarımı ve alçaltılmış ağırlık merkezi sayesinde hava sürtünme katsayısının 0,28’e kadar düşürmeyi başarmış. Hal böyle olunca da yol tutuş ve yakıt tüketimi açısından daha iyi bir araba ortaya çıkmış.

2014 yılında yılın otomobili seçilen aracın kokpit tasarımı da beklentilerin üzerinde, Koltuklarda oturma pozisyonu çok rahat ve kendinizi her şeye hakim hissediyorsunuz. Yeni peugeot 308’in en beğenilen taraflarının biri de direksiyon simidinin tasarımı. Sağdan ve soldan genişletilmiş bir “O” harfi gibi gözüken direksiyon simidi sürüş keyfini ciddi oranda artırıyor.

Kokpitte tasarım ve görünüm olarak beğendiğimiz, ama kullanışlılık açısından olumsuz bulduğumuz bir nokta var, o da konsolun ortasında yer alan multimedya sistemi. 9.7 inç’lik ekran iç mekanının şıklığını destekliyor, ama sürücüye dönük tasarlanmaması ve dokunmatiğinin çok hisli olmaması gözünüzü yoldan almadan kontrol yapmanızı engelliyor.

Aracın motor performansından bahsedecek olursak; yeni 6 ileri otomatik şanzımanla birlikte 1.6 litre dizel motor 3500 devirde 120hp güç üretiyor. 1750 devirden itibaren ise 300 nm tork veren motor yakıt tüketiminde de oldukça iddialı. 9.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşan aracın şehir içi yakıt tüketimi fabrika verisine göre 4 litre.

Yeni Peugeot 308’in dizel-otomatik versiyonu başarılı bir araç. Aracın sundukları birçok rakibini geride bırakıyor. Artık hem daha şık gözüküyor, hem de daha iyi performansla daha az yakıt harcıyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda 308 dizel-otomatik versiyonun sınıfının iyi seçenekleri arasına girmeyi başardığını söyleyebiliriz. Panoramik cam tavan, sürüş destek sistemleri, navigasyon, otomatik park sistemi gibi opsiyonlarıyla birlikte 91 bin 500 TL fiyat etiketine sahip.

TEKNİK ÖZELLİKLER
1.6 litre dizel
120 hp @ 3500 d/d
300nm @ 1750 d/d
Karma yakıt tüketimi 6.4 litre
0-100 km/s : 9.5 saniye
Maksimum hız: 196 km/s
Test aracı fiyatı: 91.500 TL

Yeni Peugeot 308
  • Tasarım

  • Performans

  • Yakıt tüketimi

  • Fiyat

Özet

Yeni Peugeot 308 dizel-otomatik Şık ve başarılı bir araç olmuş. Segmentindeki bir çok aracı da performans ve yakıt tüketimi bakımından geride bırakıyor , Fakat Fiyatı çok yüksek..


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.