Segway Sürerken Nelere Dikkat Etmelisiniz


segway

Segway iki tekerlekli bir ulaşım aracı olarak tanıtılabilir. Kendi kendini dengeleyebilme özelliğine sahip olan bu araç 2001 yılında lanse edildi. Normalde öğrenmesi ve sürüşü oldukça kolaydır. Lakin segway sürerken artan yaralanmalar ve kazalar sonucu sürüşü kolay dahi olsa bazı kurallara uyulması gerektiğinin farkına varmalıyız.

Segway Kullanmadan Önce  Nasıl Çalıştığını Öğrenin

Pek Türk halkına uymasa da her türlü kullanım kılavuzunu okumak yararlıdır. Segway kullanmadan önce mutlaka sizde kullanım kılavuzuna göz atın hangi özellikleri olduğuna bakın nasıl çalıştığını öğrenin. Ayrıca ilk denemelerinizde tek başınıza sürmekten kaçının. Önce süren kişileri gözlemleyip ardından belki bilen birileriyle ilk sürüş denemelerinizi yapmalısınız.

Segway Kullanırken Kendinizi Koruyun

Bunun için segway sürmeden önce uygun giysiler giymelisiniz. Giysilerinizin aşınmaz olmalı ve mutlaka kask takmalısınız. Bunun yanı sıra dizlik ve dirseklikle beraber kaymayı önleyen eldiven kullanmanız güvenliğinizi sağlama da size yardımcı olacaktır. Segway’i gece kullanacaksanız mutlaka fosforlu elbiseler giyin ki geceleri parlasın ve diğer kişiler tarafından farkedilebilin. Ayrıca geceleri daha iyi görüş sağlamanız için ışıklar eklemelisiniz.

Segway Sürerken Malzeme Taşıyorsanız Dikkat

Öncelikle segway’i sıkıcı tutun. Mutlaka iki ayağınız da iyice basmalısınız. Tek elle sürmekten kaçının. Eğer segway ile birşeyler taşımak zorunda kalırsanız ya sırt çantası kullanın ya da malzeme tutucu kullanın. Bunlar sizin segway üzerindeki kontrolünüzü daha iyi sağlamak için iki elinizi de kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Segway Sürerken Ani Manevralardan Kaçının

segway
segway

Segway hareketlerinizi algılayabilme özelliğine sahiptir. Yaptığınız hareketlerinize göre tekrar tekrar denge kurulmasına yardımcı olacak teknolojiye sahiptir. Yalnız aniden yaptığınız manevralar ve öne arkaya eğilme hareketlerinizi zamanında algılayamayabilir bu da segway’in kendi dengesini kurmasında sorun çıkartabilir.

  • Segway’i çok hızlı çevirmeyin. Hızlı dönüşler kontrolünüzü kaybetmenize neden olabilir.
  • Segway’i sürmeye başlarken çok hızı hareket etmeyin ya da durmak için aniden durdurmaktan kaçının.

Segway’i Hızlandırmaktan Kaçının

Hız Limitleyicisini zorlayacak bir hızda yani yüksek hızda kullanınca segway sizi uyaracaktır. Direksiyonu sizi yavaşlatmak için geriye doğru itebilir bu durumda böyle bir durumda öne eğilmeyi bırakmanız gerekir.

Çubuk Sarsıntı Uyarısı’nı mutlaka dikkate almalısınız. Bu uyarı segway’i çok hızlı kullandığınızda ya da geriye doğru daha fazla eğimle sürmeye çalıştığınızda sizi uyarır. Segway yavaşlamaya başladıktan sonra durmazsa eğer ya bataryasındaki enerji azalmıştır ya da bakım sorunu vardır.

İç mekanda kullanacaksanız mutlaka yolun orta kısmında sürün ve hız limitlerini aşmaktan kaçının. İzin verilmeyen yerlerde segway kullanmamaya özen gösterin.

Segway’i Düz Bir Zeminde Sürün

Segway bir arazi aracı değildir. Arazi sürüşü için tasarlanmadığının farkında olmalısınız. Bunun için segway’i sürdüğünüz alanın düz bir zemin olduğundan emin olun. Ayrıca zemin değişikliği yaptığınızda da dikkatli olmalısınız. Geçiş esnasında dikkatli ve yavaş olmaya özen göstermelisiniz.

Segwayi Sürdüğünüz Yola Dikkat Edin

Segway sürerken yol üzerindeki her türlü nesneye, engele dikkat etmelisiniz. Segway kendisi onları algılayabilecek bir teknolojiye sahip değildir. Bu yüzden bu engellere dikkat etmeniz sürücü olarak size kalmış bir durumdur. Sorun yaratan yaygın nesneler park bankları, hafif direkler, tabelalar ve ağaçlardır.

  • Segway kullanırken delikler, kaldırımlar ve basamaklardan kaçının. Bir Segway bu tür engeller üzerinde kolayca gezinebilir.
  • Segway’i dik yamaçtan aşağı indirme. Bunu yapmak dengesizliğe neden olur ve segwayden kolaylıkla düşebilirsiniz.
  • Karlı, buzlu, yağlı zeminlerde segway sürmekten kaçının.
  • Dallar, çakıl taşları, kayalar, kırık camlar gibi gevşek nesnelerin üzerine binmeyin. Bunlar Segway’in çekiş gücünü kaybetmesine neden olabilir ve segway’den düşmenize neden olabilir.

Segway’i Sürerken Etrafınızdaki Yaya ve Trafik Akışına Dikkat Edin

Trafik ve yayalarla etkileşime giren bir bisiklet, scooter veya diğer tekerlekli ulaşım araçlarında olduğu gibi her zaman uyanık olmak ve olayların öncesinde tepki vermek. gerekmektedir.

Geçitler, kavşaklar, insan grupları, asılı olan tabelalar gördüğünüzde yavaşlayın ve gerekirse durun.

Otomobil yollarından uzak durmaya özen gösterin. Çünkü çoğu zaman onların hızlı olduğunun ya da yaklaştıklarında verdiği sesi duyamayabilir ve gerekli tepkiyi zamanında gösteremeyebilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı cihazlarınızı kullanmaktan kaçının. Cep telefonu kullanmanız gerekiyorsa durun ve görüşme boyunca segwayi sürmeyin. Aynı şekilde mp3 çalar gibi çevrenizi algılamanızı engelleyici cihazlar kullanmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir