Spor Direksiyon Nasıl Takılır? Muayeneden Geçer mi?


Özellikle aracınızın direksiyon görünümünden pek memnun değilseniz ilk iş aracınızın direksiyonunu spor bir direksiyonla değiştirmek aklınıza gelecektir. Bu konuda internette dolaştığınızda ne yazık ki birebir kullanıcıların ağzından çok fazla yorum yer almıyor. Bu nedenle spor direksiyon konusuna A’dan Z’ye bir giriş yapalım dedik.

Spor Direksiyon Nedir?

Spor direksiyon, otomobiller için farklı amaçlarla üretilmiş olan kısmen daha rahat ve görünüş açısından kesinlikle çok havalı olan direksiyonlardır. Spor direksiyon takılmak istenmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Örneğin aracınızın direksiyonu size rahat gelmiyordur veya görüntüsü sürekli gözünüze batıyordur. Bu durumda piyasada yer alan Momo vb. birçok markanın direksiyonlarından birini alarak bir göbek vasıtasıyla aracınızın direksiyonunu yenileyebilir ve aracınıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Spor direksiyonların en büyük iki avantajı var. Bunlar; görünüme katmış olduğu avantaj ve düz yollarla virajlarda manevra kabiliyetini arttırmasıdır. Evet, spor bir direksiyona sahip olduğunuzda ralli yapmanıza gerek yok fakat viraja girdiğinizde kolları virajlar için ayarlı olduğundan elleriniz direksiyon üzerinde daha rahat kayacaktır. Tabii en büyük dezavantajı da hiç kuşkusuz geri manevralar sırasında direksiyonun sizi zorlaması olacaktır.

Özellikle tercihinizi kavisli bir spor direksiyon modeline doğru yöneltirseniz, yani direksiyon simidi yuvarlak değil de uçak direksiyonu gibi olan modellerden biri olursa İstanbul’da aracınızı park etmeye çalışırken onlarca kişi arkanızdan korna ve sellektörlerle sizi selamlayabilir.

Spor Direksiyon Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Hemen acele etmeyin. Öncelikle aracınızda hava yastığı varsa direksiyonunuzda da hava yastığı olup olmadığını öğrenin. Şayet direksiyonunuzda hava yastığı varsa gidip sadece görünüş için spor bir direksiyon tercih etmeniz büyük hata olacaktır. Güvenlik her şeyin üstünde gelir. Fakat aracınızın direksiyonu içerisinde zaten bir airbag yoksa o halde spor direksiyon kararınızı bir adım daha kesinleştirebilirsiniz.

Spor direksiyon almak maliyetli bir işlem değildir. Fakat kesinlikle gidip en yakın aksesuarcıdan ilk dikkatinizi çeken modeli almayın. Zira internette satılanla sanayide satılan birçok ürün aynı olmasına karşın fiyatları %40 oranında değişiklik gösterebiliyor. Yani internetten 60 TL’ye alacağınız bir direksiyon için aksesuarcıya 100 lira ödemeyin.

Spor Direksiyon için Spor Direksiyon Göbeği Şart mı?

Evet, şayet aracınızın üzerinde şuanda sonradan takılmış bir spor direksiyon yoksa aracınızın göbeği standart demektir. Haliyle spor direksiyonunuzu takabilmeniz için de spor direksiyon göbeği almanız gerekecek. Göbeklerin fiyatı ortalama 40 lira ile 70 lira arasında değişiyor. Bu aşamada da alışveirşlerinizde interneti kullanmanız sizi yine bir adım öne çıkartacaktır. Böylece daha hesaplı şekilde spor direksiyon sahibi olacaksınız.

Spor Direksiyon Nasıl Takılır?

Spor direksiyonun montajı için öncelikle eski direksiyonu sökmek gerekecek. Bunun için gerekli alet edavatınız varsa ve biraz el işçiliğiniz varsa sadece yarım saat içerisinde spor direksiyon montajını kendiniz de yapabilirsiniz. Bu imkanlarınız yoksa bilen bir servise/ustaya gidin. Oto elektrikçisine giderseniz muhtemelen 30 dakikalık işlem için sizi 2 saat kitleyeceklerdir. Bir de bu basit işlem için yarı direksiyon masrafı isteyecekler.

Spor Direksiyon Muayeneden Geçer mi?

Geldik en karmaşık olan kısıma. Spor direksiyon konusunda kararsız olan kişilerin kararsızlığında en önemli role sahip paydalardan birisi de spor direksiyonun muayene durumu oluyor. Şimdiden şöyleyelim bu konu hakkında karşılaşacağınız tavır tamamen değişik olacaktır. Dikkat edin, muayeneden geçmez demiyoruz. Çoğu kişi spor direksiyon için ağır kusurlu ibaresini alıyor ve direksiyonunu söküp orijinalini takmak zorunda kalıyor. Bazı kişilerde nedense en baba spor direksiyonların olmasına rağmen tek seferde direksiyondan kusursuz biçimde geçebiliyor. Yani, bu tamamen TUV’deki mühendislerin o günkü ruh haline bağlı. Kim bilir belki bugün evden çıkarken eşiyle tartışmıştır bırakır, öteki çocuğu olacağını öğrenmiştir geçirir. Maalesef bu konuda mühendislerin net bir tavrı yok.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir