Taksi Plakası Nasıl Kiralanır?


Büyük şehirlerin artan nüfusu ile birlikte son yıllarda taksicilik ve taksi plakası ticareti önemli oranda artış göstermektedir. Taksi plakasını bir yatırım aracı olarak gören kişiler, taksiciliğe başlamadan önce plaka fiyatları hakkında incelemeler yapmaktadır. Taksi plakasının fiyatlarının aşırı derecede artması, kişileri taksi plakalarını kiralama yoluna mecbur bırakmıştır.

Ticari taksi plakası kiralamak isteyen kişilerin, bu anlaşmaya varmadan önce dikkatli bir araştırma yapması gerekmektedir. Ticari taksi plakası ilanları günümüzde internet üzerinden yayımlanmaktadır. Taksi plakalarının satılık ve kiralık ilanları bu adresler üzerinden fiyat kıyaslaması yapılarak gerçekleştirilmektedir. Ticari taksi plakası kiralama ve satılık ilanların bulunduğu internet sitelerinin güvenilirliğinden emin olmak gerekmektedir.

Ticari taksi plakası, taksi sahibine il sınırları içerisinde ücret karşılığında yolcu taşıma hakkı vermektedir. Ticari taksi plakası almanın veya kiralamanın getirisi çok fazla olduğu için son yıllarda taksi sektörü gelişim göstermiştir. Taksi plakası alma veya kiralama artık bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Bakanlar Kurulunun 10553 sayılı kanununa göre ticari taksi işletecek kişilerin İçişleri Bakanlığı’ndan onay alması gerekmektedir. Ticari taksi kiralayacak olan kişiler, bu onayı alabilmek için de taksi plakası sözleşmesini imzalaması gerekmektedir. Taksi plakası kiralamak için gerekli olan sözleşme ve sözleşmeye eklenecek olan evraklar şu şekildedir;

  • 3 yıldan beri aynı yerde ikamet edildiğini gösteren muhtarlık onaylı ikametgah belgesi
  • 6 adet fotoğraf
  • Nüfüs müdürlüklerinden alınabilen nüfüs cüzdanı sureti
  • Şoförler Odası tarafından onaylanmış faaliyet belgesi
  • Noter tarafından oanylanmış ehliyet ve kimlik belgesi
  • Savcılıktan alınmış onaylı sabıka kaydı

Belirtilen evrakların hazırlanması ile birlikte İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunulması sonucunda taksi plakasının kiralanması mümkün olabilmektedir. Ticari taksi plakalarının fiyatları şehirlerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Örneğin; bir taksi plakası İstanbul’da 600.000 TL’ye satılabilyorken bu fiyat Batman’da 50.000 TL’dir. Ticari taksi plakalarının hisseleri belirli oranlarda kiralanabilmekte ve satılabilmektedir. Ticari taksi plakasını sahibinden kiralayan kişiler, bu plakayı başka bir kişiye kiralayabilmektedir. Taksi plakası


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir