Ticari Taksi Plakası Nasıl Alınır?


Plaka
Plaka

Günümüzde en çok gelir getirildiğine inanılan ayrıca da bir yatırım aracı olarak da görüldüğünden oldukça rağbet edilen ticari işlerin başında ticari taksi plakası sahibi olmak geliyor. Ama bilinmelidir ki ticari taksi plakası almak hem zor hem de çok maliyetlidir. Peki ama her canı isteyen ve de parası olan kişi taksi plakası alabilir mi?

İşe ticari taksinin ve ticari taksi plakasının ne olduğunu tanımlayarak başlayalım. Ticari taksi; yani ücret karşılığı bireysel anlamda insan taşıyan binek tipi araçlardır. Bu araçlar için özel olarak sınırlı sayıda üretilen ve yine belirli şartlarla verilen plakaya da ticari taksi plakası denilmektedir. Ülkemizde ticari taksi plakası alabilmenin usulleri 1986 yılında çıkarılan ve 10553 sayılı BKK (Bakanlar Kurulu Kararı) ile belirlenmiştir. Bunun için piyasaya bir ticari plaka çıkarılacaksa öncelikle İçişleri Bakanlığı’ndan onay alınması gerekmektedir.

Ticari Taksi Plakası Almak İsteyenlereden İstenen Belgeler:

1. 6 adet, üzerinde fotoğraf bulunan ve en az üç yıldır bu adreste daimi ikamet etmektedir, ibareli ikametgah belgesi.
2. Mesleğinin şoförlük olduğuna dair Şoförler Odası veya Derneğinden kayıtlı olduğunu gösterir resmi belge.
3. Ehliyet belgesinin ve nüfus cüzdanının noterden onaylı örnekleri.
4. Adli sicil kaydı.

Yukarıdaki saydığımız belgeler ile oluşturulan dosya şahsen, belediyelerin ulaşım hizmetleri müdürlüğüne ticari taksi plakası almak istendiğine dair dilekçeyle birlikte sunuluyor. Yapılan inceleme araştırmalar neticesinde uygunluğu görülenlere veriliyor. Ancak bu uzun bir işlem zira bu belgeler önce belediye komisyonundan onaylandıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na gönderiliyor.

Elbette her yerleşim biriminde nüfusa göre belli oranda ticari taksi plakası verilebildiğinden bu plakaları almak çok zorlaşıyor. O yüzden genellikle almak isteyenler daha önceden alınmış ve satılığa çıkarılan plakaları devralma yoluna gidiyorlar. Hele ki fiyatlarının astronomik rakamlara ulaştığı taksi plakalarının olduğu şehirlerde dörtte bir hisseye kadar hisseli şatışları dahi yapılmakta.

Yeni plaka almak isteyenler, o tarihte o yerleşim birimindeki taicari plakalrın fiyatları üzerinden %80 muammen bedel  de yatırmak zorundalar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir