Trafikte Yayalar İçin Güvenli Geçiş Yerleri


Yaya

Trafiğin güvenli bir şekilde ilerlemesi için hem yayaların hem de sürücülerin uyması gereken bazı önemli kurallar bulunmaktadır. Sürücüler için karayollarına konulan levhalar bu güvenliği bir nebze sağlasa da yayaların güvenliği için bazı güvenli geçiş yerleri bulunmaktadır.

Bu yazımızda trafikte yayalar için güvenli geçiş yerleri nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer almaktadır.

Trafikte yayaların güvenliğini sağlamak adına hazırlanan bazı güvenli geçiş yerleri bulunmaktadır. Bunlar yaya geçidi, polisin bulunduğu yerler, alt ve üst geçitler, okul geçitleri ve trafik lambalarının bulunduğu alanlardır. Kısaca bu alanlar hakkında bilgi vermek gerekirse;

Yaya Geçidi

Yaya geçitleri yayaların güvenle geçişi için işaretlenmiş alanlardır. Sürücülere ön mesafeden bir uyarı şeklinde belirtilen bu alanlarda yayalar taşıt yolunu kullanarak karşıya geçemezken sürücülerde hızlarını azaltmak durumundadır.

Trafik Polisinin Bulunduğu Alanlar

Yayalar için güvenli olan yerlerden biriside trafik polisinin bulunduğu alanlardır. Trafik polisleri trafik akışının sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak hem yaya hem de sürücülerin güvenliğini sağlamaktadır.

Alt ve Üst Geçit

Alt ve Üst geçitler kara ya da demiryollarında yayaların alt veya üst geçitleri kullanarak karşıya güvenli bir biçimde geçmelerin sağlamaktadır. Üst ve Alt geçidi belirten işaret levhalarının bulunduğu alanlarda yayalar, bu geçitleri kullanmak zorundadır.

Okul Geçitleri

Okul geçitleri yayalar için işaretlenen diğer alanlar olup, özellikle çocukların ve okul çıkışının olduğu ifade edilir. Bu alanlarda sürücüler kontrollü sürüş yapmak zorundadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.