Triger Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir?


Triger kayışı

Araç kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ve önemli parçalarından birisi de triger kayışıdır. Araç alacakların da motor ve kaporta durumunu kontrol ettikten sonra ilk sorduğu sorular arasındadır triger setinin değişip değişmediğidir. Çünkü triger setinin  değiştirilmemesi nedeniyle zamanla yıpranan ve eskiyen bu kayışın kopması aracımızda büyük zararlar verecektir.

Peki nedir triger kayışı gelin birlikte inceleyelim.

Triger kayışı, motorlarda, krank milindeki hareketi eksantrik miline ileten, krank mili ile eksantrik milinin hareket zamanlama senkronizasyonunu ayarlayan kayışın ismidir.Genel olarak naylon içerikli yüksek kaliteli kauçuktan üretilse de son dönemlerde zincir kullanılan araç modelleri de yaygın hale gelmiştir.

Tabi ki ister zincir triger seti kullanılsın, ister kauçuk hepsinin de belli bir ömrü bulunmaktadır. Bu nedenle de belirli aralıklarla triger setlerini değiştirmek gerekmektedir.

Zincir triger seti kullanılan araçlarda değişim zamanı yaklaşık olarak 200.000-300.000 kilometre aralığında olduğu genel olarak kabul edilse de üreticiler daha yüksek kilometreler sıkıntısız olarak kullanılabileceğini savunmaktadırlar.

Kauçuk içerikli triger setlerinin kullanım ömrü ise zincir triger setlerine oranla oldukça düşüktür. Kauçuk triger setlerinin 70.000-90.000 kilometre aralığında değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak bu kilometreler yapılmasa bile güvenlik açısından 3 yılda bir triger setinin değiştirilmesi de daha faydalı olacaktır.

Tabi değişim aralığını biraz daha kısa tutmanın aracın motor ömrü ve ileride yaşanabilecek yüksek maliyetli arızaların önüne geçecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir