Yağmurda Bisiklet Nasıl Sürülür?


İster egzersiz ya da spor için isterseniz de  a dan b ye gitmek için kullanın, yağmurlu hava sizin rutininizi bozamaz. Kask her hava durumunda güvenlik için şarttır fakat yağmurda kullanmak bazı extra önemler gerektirmektedir. Bazı basit güvenlik önerileri ile güvenli biçimde ıslak yollara çıkabilirsiniz.

Görünürlük
Yağmur sürücülerin görüş alanını kısıtlar bu nedenle bisikletinizin kolay görülebilir olması önemlidir. Bisikletinizin önüne ve arkasına reflektör koymalısınız. Ön reflektörler beyaz ve 150 metreden görülebilir olmalıdır. Arka reflektörlerin ise kırmızı ve 200 metreden görülebilir olması gerekmektedir. Görünürlüğün düşük olabileceği havalarda fosforlu renklerde ve üzerinde reflektör olan bir yelek giymelisiniz.

Yol uyarıları
Bisiklet sürme tekniklerinizin yağmurlu havaya göre değişmesi gerekmektedir. Hızı düşürün ve fren için extra yer ayırın. Bunu özellikle yol ilk ıslanmaya başladığında yapmanız gerekmektedir çünkü asfaltın aralarında kalmış olan yağ ve pislik yol yüzeyine çıkar ve kaygan bir yüzey oluşturur. Su birikintilerinden uzak durun çünkü altında büyük bir delik yatıyor olabilir. Metal ve boyalı yüzeyler de yağmurda kayganlaşır, bu nedenle rögar kapakları ve tren yollarından geçmeyin. Eğer geçmeniz gerekiyor ise dümdüz geçin bu sayede kaymazsınız.

El Sinyali
Eğer trafikte sürüş yapıyor iseniz mutlaka el sinyali kullanınız. Bu araç sürücülerine hareketlerinizi anlamada daha da yardımcı olacaktır. Sola dönüşü işaret etmek için sol kolunuzu yatay şekilde açın. Sağa dönecekseniz sağ kolunuzu yatay şekilde açın ya da sol kolunuzu sağı gösterecek şekilde yukarıdan dolaştırın. Durmayı işaret etmek için sol kolunuzu yere doğru indirin.

Kuru Kalmak
Yağmur ve ter kombinasyonu hiç iç açıcı değildir.  Bu nedenle içinize teri çekebilen pamuklu bir kıyafet giymeniz önemlidir. Herhangi bir su geçirmez ceket ya da yağmurluk sizi kuru tutacaktır fakat kapüşonlu giymemeye dikkat ediniz. Çamurluk takmak suyun bisikletten size gelmesini engelleyecektir fakat su geçirmez pantolon ve ayakkabılar bacaklarınızı kuru tutmanız için en iyi ikilidir.

Bisiklet Bakımı
Islak koşullar bisiklet ekipmanı için zorlayıcıdır. Ön ve arka çamurluğu ıslak havada yaptığınız bir sürüşten sonra kurutmanız frenlerinizin iyi konumda kalmasını sağlar. Zinciri kurutmak ve yağlamak paslanmayı önler.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir