Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Harcar?


uçak

Adından da anlaşılacağı üzere spesifik olarak yolcu taşıma amacına hizmet etmek için üretilmiş uçaklardır. Yolcuları taşıma amacından başka olarak, yolcuların bagajlarını taşımada da kullanılır. Hava yolları tarafından kullanılan bu uçaklar yüksek kapasitesi ile çok sayıda insanın bir hava alanından başka bir hava alanına taşınmasını sağlar. Her ne kadar yolcu uçağı denilince yüksek performanslı ve kapasiteli uçaklar kastedilse de hafif uçaklar olarak tabir edilen ve az sayıda insan taşıyan uçaklar da kısa mesafelerde yolcu taşırlar ve bu sebepten yolcu uçağı kapsamına girerler. Kara yollarının trafiği ve güzergahları ile hız sınırları düşünülürse yolcu uçakları, yolculukların kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle de ülkeler arası seyahatlerde oldukça tercih edilen ulaşım aracıdır.

Uçak Yakıt Tankı Nerededir?

Her uçakta, uçağın hareket etmesi için gerekli ana yakıt maddesinin depolandığı yakıt tankı uçağın her iki kanadının iç kısmında bulunmaktadırlar. Yolcu taşımayan bazı uçaklarda kanatlara asılı olarak depolama sağlanırken, bu tarz uçaklarda tehlike durumunda bu yakıt depoları bomba görevi de görebilmektedir. Ama yolcu uçaklarında genel olarak yakıt tankı kanatlarda yer almaktadır.

Yolcu Uçakları Ne Kadar Yakıt Harcar?

Yüksek verim kapasitesi ile çalışan yolcu uçaklarında depo hacmi uçağın toplam hacmine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle de kısa mesafelerde uçuş sağlamak için geliştirilmiş uçaklarda yakıt tankının elli bin litreden az kapasitesi varken, daha uzun mesafe uçaklarında bu kapasite iki yüz bin hatta üç yüz bin litrelere kadar çıkmaktadır. Peki, yolcu uçakları ne kadar yakıt harcar? Yolcu uçaklarındaki yakıt tüketimi motor sayısına ve özelliğine değişkenlik göstermektedir. Dört motorlu bi uçağın harcadığı yakıt daha fazlayken iki motorlu bir uçak daha az yakıt harcamaktadır. Yolcu uçaklarından Boeing 747-400 tipi uçakla (uzun menzilli), Boeing 737-400 tipi (kısa menzilli) uçaklardaki yakıt tüketimini karşılaştıracak olursak Boeing 747 uçağın hareket ettiği her bir saniyede dört litre yakıt harcarken ve bu hareketi için dört litrelik bir yakıta ihtiyaç duyarken; Boeing 737 bir litreden biraz daha fazla yakıta gereksinim duymaktadır. Boeing 747 ile on iki bin kilometreden fazla yol kat edebilirsiniz ve bu yol boyunca da toplam yaklaşık yüz elli bin litrelik bir yakıt tüketmiş olursunuz. Bir yolcu uçağı en çok yerde rule yaptığı (taxi) esnada ve kalkış esnasında yakıt tüketir. Bunun sebebi uçağın kendi ağırlığı ile deposunda taşıdığı yakıtla kalkmaya çalışmaktadır ve bu durum fazla yakıt tüketimine sebep olmaktadır. ’Full throttle’ denilen ve Türkçe tabiriyle tam gaz verildiği anda saniyede altı yedi litrelik bir yakıt tüketimi gerçekleşmektedir.

En Bilinen Uçak Türlerine Göre Yakıt Tüketimi?

Airbus A320-200: Ortalama olarak her yüz kilometrede 424 litre yakıt tüketmektedir. 180 kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. McDonnell Douglas MD-83: Ortalama olarak her yüz kilometrede 565 litre yakıt tüketmektedir. 172 kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. Airbus A380-800: Ortalama olarak her yüz kilometrede 2060 litre yakıt tüketmektedir. 853 yolcu kapasitesine sahiptir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.